Yurt Dışından 2. El Araç Nasıl Getirilir? Getirilebilir mi?

3 min


Yurt Dışından 2. El Araç

Yurt dışından araba getirmek ve yurt dışından alınan arabanın vergisi pek çok kişinin en çok merak ettiği soruların başında gelir. Ülkemizde araç satın almak isteyen kişilerin önlerindeki en büyük engel şüphesiz vergi yüküdür. Yurt dışından araç getirebilmek için yerine getirilmesi gereken bazı prosedürler vardır.

İkinci el araç fiyatlarında yaşanan son yükselişlerden sonra ithal ikinci el araba düzenlemesi yeniden gündeme geldi. Hem pandemi süreci hem döviz fiyatlarındaki yükseliş ikinci el araç fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu. Buna bağlı olarak iki yıl önce alınan bir aracın değer yaklaşık 2 kat arttı. Bu durumda araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar farklı formüller üretilmesi taleplerini tekrarlamaya başladı.

Vatandaşlardan gelen talepler fiyat artışlarının kontrol altına alınması, ÖTV indirimi yapılması ve yurt dışından ithal araba getirme konularında yoğunlaşmaktadır. Şu an ülkemizde geçerli olan mevzuata göre ikinci el otomobil ithalatı yapılamaz. Güncel mevzuat kapsamında yalnızca mevcut model yılındaki otomobiller ithal edilebilmektedir. Aynı zamanda aracın kilometresi 350’den düşük olmalı ve araç daha önce plakalandırılmamış olmalıdır.Bu düzenlemelerin ardından ikinci el araç piyasası fiyatlarında bir dengelenme oluşması söz konusu olabilir.

Yurt Dışından Araba Getirmek Nasıl Oluyor?

Yurt dışından araba getirmek için yerine getirmesi çok da kolay olmayabilen bazı şartlar vardır. Temel olarak yerine getirilmesi gereken prosedürler hali hazırda yurt dışında farklı bir ülkede yaşayan veya Türkiye’de yaşayanlar arasında araç alım ve kullanımı senaryolarına göre farklılaşır.

Özellikle araç üretimi yapan Almanya gibi ülkelerden alım yapmak son derece avantajlı olabilir. Bu durumda aracın getirilebilmesi için yabancı ülkeden faturalı bir satın alım işlemi yapılmalı ve Türkiye’ye getirilen araç gümrüğe sokulmalıdır. Aracın gümrükten çıkarılabilmesi için ÖTV ve KDV ödemeleri yapılmalıdır. ÖTV aracın vergisiz fiyatı üzerinden hesaplanmakta olup KDV ücret hesaplamalarının tümü yapıldıktan sonra %18 oranında ödenir. Aracın tipine ya da ücretine göre ithalata dair çeşitli ödemelerin yapılması gerekebilmektedir. Ödeme işlemlerinin ardından aracın ruhsatı ve plakası çıkarılır. 

Birçok Avrupa ülkesi aracı alıp nakliye yoluyla birkaç gün içinde aracın çıkarılması durumunda KDV tahsil etmez. Aracı kullanarak ülkeden çıkarmanın ya da 1 ay sonra nakliye etmenin söz konusu olduğu durumlarda satın alım yapılan ülkenin mevzuatına göre KDV ödenmesi gerekir. Bu da araç Türkiye’ye getirildiğinde de KDV ödenecek olması nedeniyle iki kez KDV ödenmesi anlamına gelir. Buna ek olarak araç satın alındığı ülkede kullanıldığında ülkemizdeki MTV benzeri vergilerin ödenmesi de gündeme gelebilir. Bu nedenle aracın deniz ya da kara yoluyla nakliyesi çok daha avantajlıdır.

Yabancı Plakalı Araç Nasıl Alınır?

Hali hazırda yurt dışında yaşayan kişilerin kendilerine ait yabancı plakalı aracı Türkiye’ye getirmesi için farklı bir süreç söz konusudur. Araç sahibi herhangi bir vergi ödemez ve araç geçici olarak getirilir. Kalıcı olarak getirileceği durumlarda bazı vergilerin ödenmesi gerekliliği doğar. Bu nedenle araç belirli bir süre Türkiye sınırlarında kalabilmektedir. Bunun için;

  • Kişi son 1 yılın 185 günü yurtdışın olmalı ve bu durum pasaport üzerinden kontrol edildiğinden teyit edilebilmelidir.
  • Getirilen araç Türkiye’de en fazla 730 gün(2 yıl) kullanılabilmektedir. Aracın, sahibi dışında bir başka kişi tarafından kullanılması mümkün değildir. Türkiye’ye geçici süre ile getirilmiş olan araçların satışının yapılması ya da devredilmesi söz konusu olamaz.

Bunun dışında yabancı plakalı bir araç gümrük vergisiz olarak satın alınabilir ve Türkiye’de tescil edilebilir. Bu yöntemin şartları şu şekildedir:

  • Yabancı bir ülkede 2 yıl yaşamış ve yeniden ülkeye yerleşerek ikametini taşıyacak kişiler tarafından yararlanılabilen bir uygulamadır.
  • T.C. tarafından resmi bir görevle yurt dışına gönderilen kamu çalışanları için 2 yıl şartı geçerli değildir.
  • T.C. vatandaşlığına geçecek ve ikametini Türkiye sınırları içerisine kalıcı olarak taşıyacak kişiler için de 2 yıl şartı söz konusu değildir.
  • Yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşının vefatı gerçekleştiğinde, T.C. sınırları içerisinde yaşayan ve T.C. vatandaşı olan varislerinin aracı getirmesi mümkündür. 

Yurt Dışından Otomobil Getirecekler Dikkat

Yurt dışından otomobil getirecek kişilerde aranan 185 gün şartında hesabın nasıl yapıldığı çoğu kişinin merak konusudur. Hesaplama yapılırken Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alına pasaport giriş ve çıkış kayıtları baz alınmaktadır. Sorgulama aracın Türkiye’ye giriş yapacağı tarihten bir yıl geriye doğru yapılır. 365 gün içerisinde en az 185 gün yurt dışında kalan ve olağan koşullarda ikamet etmiş olan kişilerin şartı sağladığı kabul edilmektedir. Bununla birlikte 185 günün kesintisiz olması şartı bulunmaz. Ayrıca yurt dışından emekli olan kişilerde de 185 gün şartı aranmaz.

Yurt dışından Türkiye’ye araç getirilmesi durumunda alınan aracın ikamet edilen ülkede kayıtlı olması şartı aranmaktadır. Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet etmekte olan kişiler ikamet yerleri dışında olan Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerine kayıtlı bulunan araçlarını getirebilmektedirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.