Trafik Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

3 min


trafik sigortası

Araç sahibi olmak birçok konforu ve avantajı beraberinde getirmekle birlikte bazı sorumlulukları ve zorunlulukları da içerisinde barındırır. Hiç şüphesiz her araç sahibi kendisini de aracını da güvence altına almak ister. Özellikle yoğun trafiği olan yerlerde araç kullanan kişiler mutlaka belirli işlemleri zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirmelidirler. 

Sıfır ya da ikinci el bir araç satın alan kişi öncelikle araç sigortasını yaptırmalıdır. Araç trafik sigortası tek seferlik yapılan bir işlem değildir. Ve her yıl belirli dönemlerde yenilenmesi gerekir. Araç trafik sigortası bedelleri belirli etkenlere göre her yıl değişir. Bu etkenler arasında kaza yapılması ve karşı tarafın maddi hasarının karşılanması, kazanın ölümle ya da yaralanmayla sonuçlanması durumunda karşı tarafın masraflarının karşılanması sayılabilir. Ve bu etkenler yıllık araç trafik sigortası prim tutarının artmasına neden olur. 

Araç Trafik Sigortası Nedir?

Yapılması ve her yıl yenilenmesi zorunlu olan trafik sigortasının yapılmadığı araçların trafiğe çıkmasına izin verilmemekte olup araçlar bağlanır. Ve trafik sigortası yaptırılana kadar trafik şubeye ait garajda bekletilirler.  

Ülkemizde her yıl trafiğe çıkan binlerce arasın trafik sigortasının yapılması bir zorunluluktur. Bazı araç sahipleri araç trafik sigortası ile araç kasko sigortasını zaman zaman karıştırsa da bu ikisi arasındaki en önemli fark araç trafik sigortası zorunlu olmasına karşın kasko sigortasının yaptırılmasının araç sahibinin inisiyatifinde olmasıdır. 

Ülkemiz kanunlarına göre yaptırılması zorunlu olan araç trafik sigortası aracın herhangi bir kazaya karıştığı durumlarda karşı tarafa verilmesi olası maddi zararları güvence altına alır. Herhangi bir kaza ya da hasar durumunda her iki tarafın hangi oranda kusurlu olduğu hesaplandıktan sonra zararların karşılanması gerekir. Kasko sigortası trafik sigortasına göre daha kapsamlı ve yapılması araç sahibinin inisiyatifinde olan bir sigortadır. Kasko sigortası kaza, çalınma, yangın gibi trafikte seyir halinde olan ya da olmayan durumların tümünde belirli kurallar dahilinde araç sahibinin maddi hasarını karşılar. Trafik sigortası devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türü olarak herhangi bir ölümle ya da yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında kazazedeleri teminat altına alma özelliğine sahiptir. Kasko sigortasının özelliği sigorta şirketinin belirlemiş olduğu tüm hasarları teminat altına almış olmasıdır. Prim tutarı açısından değerlendirildiğinde kasko sigortası prim tutarının trafik sigortası prim tutarına göre daha yüksek olduğu görülebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle yeni araç sahibi olan kişiler sigorta konusunda bazı kafa karışıklıkları yaşayabilirler. Araç trafik sigortası ya da zorunlu trafik sigortası yapılması devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türüdür.

Trafik sigortası araç sahiplerinin araçları ile karşı tarafa verebilecekleri maddi ve manevi hasarlardan kaynaklanan yükümlülüğü üstlenerek hasarların poliçede belirlenmiş olan teminat tutarları dahilinde ödemesini üstlenir.

Eski uygulamada trafik denetlemesi yapıldığı sırada araçta geçerli trafik sigortası poliçesi bulunmadığında ceza yazılması söz konusuydu. Trafik polislerinin sistem üzerinden aracın trafik sigortası olup olmadığını görmesi nedeniyle yeni yönetmelikte bu zorunluluk kaldırılmıştır. Gerekli kontrol sistemsel olarak yapılmakta ve araçta trafik sigortası poliçesi bulunmamasına karşın geçerli bir poliçenin olduğu tespit edildiği durumlarda herhangi bir ceza uygulanmamaktadır. Bununla birlikte herhangi bir kaza durumunda yapılacak işlemler sırasında trafik sigortası poliçe bilgilerine ihtiyaç duyulacağından dolayı trafik sigortası poliçesinin araçta bulundurulması faydalıdır.

Vade tarihi sonunda trafik sigortası poliçesi yenilenmediyse hesaplanan trafik sigortası poliçesi prim tutarı üzerinden %5 oranında sürpriz uygulanması söz konusu olur. Poliçe takip eden her bir aylık dönemde yenilenmezse aynı oranda sürprim uygulamasının devam etmesine bağlı olarak prim tutarının her ay yükselmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınır. 

Trafik sigortası kapsamında kalan tazminatların alınabilmesi için gerekli belgelerin ve tutanakların sigorta şirketine ya da bağlı olunan kuruluşlardan birine gönderilmesi gerekir. Belgelerin ibrazından sonra 8 iş günü içerisinde tazminat ödemesi gerçekleştirilir.

Trafik Sigorta Poliçenizi Vasıtam’dan Hızlı ve Kolay Bir Şekilde Yaptırabilirsiniz

Araçlarının trafik sigortasını yaptırmak isteyen sürücüler vasitam.com aracılığıyla 20’den fazla sigorta şirketinden anında teklif alma imkanından yararlanabilirler. Vasıtam’ın Sigorta sayfasını ziyaret eden araç sahipleri karşılarına çıkan 5 soruyu yanıtlayarak bütçelerine en uygun, en iyi fiyat garantili tekliflere ulaşabilirler. Bunun için tek yapmaları gereken istenilmekte olan kişisel bilgileri ve araç bilgilerini girmektir. Ardından Koalay en iyi sigorta şirketlerinden girilen bilgiler özelinde en avantajlı tekliflere ulaşır.

Bu teklifler kullanıcı tarafından görüntülenebilir ve incelenebilir. Ardından araç sahipleri kendileri için en uygun teklifi seçerek ister peşin ister taksitli ödeme seçeneklerinden yararlanabilirler. Seçtikleri trafik sigortası poliçesini vasitam.com’un güvenli ödeme sistemleri aracılığıyla satın aldıktan sonra trafik sigorta poliçelerini yazdırabilirler ya da kendi e-mail adreslerine gönderimini yapabilirler. Sektörünün öncü ve güvenilir isimlerinden biri olan vasitam.com 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Bu sayede kullanıcıların en uygun trafik sigorta poliçesini hızlı ve kolay bir şekilde yaptırması mümkün olmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.