Sıfır mı İkinci El Araba mı Alınmalıdır? Tavsiyeler

4 min


Sıfır mı İkinci El Araba mı

Araç satın almak isteyen pek çok kişi sıfır mı ikinci el mi kararsızlığını yaşar. Aslında bu soruya verilebilecek tek bir doğru yanıt yoktur. Doğru yanıt her kişi özelinde araçtan beklentilere ve satın alınacak olan aracın kullanım amacına göre değişir. En doğru kararın verilmesi için bazı detaylar ön planda bulundurulmalıdır. Sıfır aracın da ikinci el aracın da kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. 

Uzun vadeli kullanıma yönelik olarak araba satın alacaksanız, aldıktan kısa bir süre sonra satmayı düşünmediğiniz arabanın tamir, onarım, yedek parça masraflarıyla yormayacak sıfır kilometre bir araç olması mantıklıdır. Ancak satın alınan araba birkaç sene kullanılıp satılacaksa, üstelik en yeni teknolojilerin yer aldığı bir araç kullanma konusunda katı br tutum sergilemiyorsanız temiz ve bakımlı ikinci el bir araba doğru çözüm olabilir.

Sıfır Araç Almanın Avantajları

Benzer markanın benzer modelleri olan iki araçtan birinin sıfır diğerinin ikinci el olduğunu düşünün. Sıfır araba yeni özelliklerinin sunacağı konfor farkıyla ön plana çıkacaktır. Bunun nedeni tüm araç üreticilerinin her yeni üretimde, yeni teknik özellikler ekleyerek sundukları rahatlığı ve kürsü daha ileri taşımaya yönelik bir anlayış benimsemesidir. Sıfır aracın sunacağı yeniliklerin çok önemli olmadığı durumlarda aynı modelin temiz ve bakımlı bir ikinci el arabası tercih edilebilir. 

Sıfır araç aldığınızda içi temizdir, her detayına ilk kez siz dokunursunuz. Yalnızca bu bile bazı kişilerin sıfır araç satın almayı tercih etmesinde önemli bir etkendir. 

Sıfır araçlarda motor ve tüm parçalar ilk kez kullanılıyor olduğundan herhangi bir aşınma, paslanma, tıkanma gibi kullanım sonucu meydana gelebilecek arızalarla karşılaşılmaz. Bu nedenle sıfır araba satın alanlar uzun süre bu tarz sorunlarla karşılaşmadan araçlarını kullanmanın tadını çıkarabilirler. Ayrıca sıfır araçlarda üretici garantisinin bulunması ikinci el araç satın alınmasına göre daha fazla güven sağlayan bir durum olarak kabul edilebilir. 

Sıfır araba satın alırken alım işlemleri daha basittir ve alıcının kurumsal bir güvenilirlik içerisinde hissetmesini sağlar. Satın alım işlemi için satıcı tüm evrakları hazırlamış olur ve alıcıdan yalnızca kimlik fotokopisi istenir. Ödemenin yapılmasıyla birlikte üretici firma garantisi altında araca sahip olunur. İkinci el araba satın alırken noter ve banka ödemesi gibi süreçler alıcı tarafından yürütülür. banka ödemesi yapılırken satıcıya güvenme konusunda da bazı kaygıların yaşanması söz konusu olabilir.

Sıfır Araç Almanın Dezavantajları

Arabanızı satın aldınız ve çalıştırdınız. Arabanız sıfır kilometre olmadığı andan itibaren 2.el olarak kabul edilir. Ve değer kaybı olur. Bu nedenle 1 yaşındaki eşdeğerlerine göre sıfır arabalar ekonomik bir alternatif olmayabilirler. 

Kısa vadede satmak için sıfır araç almak büyük zarara neden olabilir. Çünkü satın alırken ödenen bedel ikinci el satışında düşecektir. Bu nedenle uzun süreli bir kullanım planlanmıyorsa sıfır araç almak dezavantaja neden olabilir. 

Sıfır araçların vergileri ikinci el araçlara göre daha fazladır. İkinci el araçların fiyatları, sıfır kilometre eşdeğerlerine göre daha uygun olduğu gibi vergi konusunda da aynı avantajı sağlamaktadır. 

Hala Karar Veremediyseniz

Sıfır araçlar hiç kullanılmamış oldukları için herhangi bir hata bulunma olasılığı yok denilecek kadar azdır. Herhangi bir hata ya da hasar olmadığı için de kolay kolay sorun yaşamazsınız. Ancak işini ciddiyetle yapan ikinci el araç satış sitelerinde de güvenilir ekspertiz raporları ile temiz ve bakımlı araçlara ulaşabilirsiniz.

Yeni bir araç satın alacak ya da sahip olduğunuz aracı değiştirecekseniz bütçenizin ne kadar olduğunu belirleyin. Eğer istediğiniz özelliklere sahip sıfır araç bütçenizi aşıyorsa ve bu satın alım zorlanmanıza neden olacaksa aynı modelin temiz ve bakımlı bir ikinci elinden yana tercihinizi kullanabilirsiniz.

İkinci el araba satın alma kararı verdiyseniz, aracın özenle bakılmış ve periyodik bakımları aksatılmadan yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Sıfır araçların üretici garantisi altında olduğu süre içerisinde araç bakımları yetkili serviste yapılabilir. İkinci el araçlarda ise aracın önceden kontrol edilmediği durumlarda büyük masraflarla karşılaşılması olasıdır. Bu nedenle aracın kaza ya da hasar geçmişi, boyası, göçüğü olup olmadığının yanı sıra far, lastik gibi parçaları kontrol edilmelidir. Daha önce hasar görmüş ya da farklı yerleri arızalanmış olan ikinci el araçların ilerleyen zamanlarda daha büyük masraflara yol açması olasıdır. 

İster sıfır ister ikinci el olsun araç satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri yakıt tüketimidir. Genellikle kişiler benzin fiyatlarının yüksekliği dolayısıyla fazla yakıt harcayan araçlar yerine beygir gücü yüksek ancak motor hacmi düşük araçları tercih ederler. Yeni nesil motor teknolojileri bu aşamada oldukça avantajlı olup hem yakıt tüketimi konusunda tasarruflu olmaları hem de çevre dostu özellikleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Yakıt tüketimi açısından avantajlı bir araç arayan kişiler bu nedenle son teknolojinin kullanıldığı dizel ya da motor hacmi düşük benzinli ikinci el araçları satın alabilirler. 

Sıfır araçları nakit ya da banka kredisi ile satın alabilirsiniz. Bu durum ikinci el araçlarda da geçerli olsa da ikinci el araç satın alırken kredi kullanabilmek için aracın belirli bir yaşın üzerinde olmaması gibi bazı kriterler vardır. Ayrıca ikinci el araçların fiyatlarının belirli bir yüzdesinin kredilendirilmesi söz konusudur. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir