Sıfır Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

3 min


Sıfır Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

Günümüzde araba sahibi olmak bir lüks olarak görülmekten çıkmış adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Bununla birlikte hem sıfır hem ikinci el araçları satın alırken birçok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Eğer belli başlı noktalara dikkat edilmeden ve yeterince araştırmadan araç sarın alınırsa hem araçtan istenilen performansın elde edilememesi hem de aracın satılmak istediğinde kolayca satılamaması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Sıfır arabalar aynı özelliklerdeki ikinci el arabalara göre daha pahalıdırlar. Doğrudan fabrika çıkışlı ürünler olan sıfır arabalar bu açıdan ikinci el araçlara oranla daha avantajlıdır. İkinci el araç satın alanların en çok düşündüğü konuların başında önceki sahiplerinin araçlarını nasıl kullandıkları, bakımlarını zamanında ve düzgün bir şekilde yaptırıp yaptırmadıkları gelir. Bu tür endişeler sıfır araçlarda yaşanmaz. Bu nedenle sıfır araç almak genellikle daha çok tercih edilir. Bu aşamada diğer bir avantaj her bütçeye uygun sıfır araç  bulunabilmesidir.

Bununla birlikte sıfır araç satın alınırken bazı noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Aracın özellikleri iyice dinlenmeli, verilen kullanma kitapçığı dikkatle okunmalıdır. Araç karanlık, ıslak ve kirli ortamlarda teslim alınmamalıdır. Aydınlık bir ortamda araç teslim alınırken çizik ya da ezik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu tür durumların araç teslim alınmadan önce kontrol edilmesi çok önemlidir.

Sıfır Araç Satın Alırken Bu Noktalara Dikkat

Sıfır araç satın alırken öncelikle alıcının bir araçtan ne beklediğine karar vermesi gerekir. Yalnızca dış görünüş değerlendirilip araç satın alınması çok büyük bir hatadır. Yeterince araştırma yapmadan araç satın alındığında istenilen performansın elde edilememesi olasıdır. Bu nedenle alıcı araçtan beklentisinin ne olduğu, fiyat bakımından tatmin edici olmasının yetip yetmediği, fiyat dışında performans, teknolojik ve konfor açısından nelerin beklendiği gibi konuları netleştirmelidir.

Araç satın alınırken belgelerin tam olması konusuna da özen gösterilmelidir. Satıcı firma araç satın alındığından alıcıya bazı belgeler verir. Bu belgeler arasında fatura, garanti belgesi ve vergi makbuzu gibi belgeler yer alır. Bu belgeler mutlaka araç teslim alınırken kontrol edilmelidir.

Sıfır araç satın alındığında araç stoklarda varsa kısa sürede teslim almak mümkündür. Ancak aracın stoklarda olmaması ya da araca bazı özellikler eklenmesinin istenmesi durumunda 1-3 ay gibi bir bekleme süresi söz konusu olabilir.

Yeni Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir araç satın alınmadan önce kesinlikle aracın kullanım amacı göz önünde bulundurulmalıdır. Satın alınacak olan arabanın araştırıldığı süreçte bu noktanın göz önünde bulundurulması, modelden ve bütçeden önce bu konuya dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Aracın ağırlıklı olarak kısa mesafede mi yoksa uzun mesafede mi kullanılacağı dikkate alınması gereken konuların ilkidir. Aracın iş amaçlı mı özel amaçlarla mı kullanılacağı da seçilecek olan araç üzerinde belirleyici bir rol oynar. Araçta ilave özellikler istenilip istenilmediği ve isteniliyorsa bunların neler olduğu satın alma sürecinden önce belirlenmelidir. Aracın hızlı, ekonomik ya da güvenilir olması özelliklerinden hangisinin ağırlıklı olarak tercih edildiği de önemli bir noktadır. Ayrıca aracın uzun süreli kullanım amacıyla mı yoksa al-sat yapmak için mi alındığı da mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve buna göre araç tercih edilmelidir. 

Bütçenin ön planda olduğu durumlarda araç için harcanabilecek toplam miktar belirlenmelidir. Bu miktar satın alınmak istenilen aracın bazı özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Aracın benzinli ya da dizel olması durumunda yakıt masrafı da farklı olacaktır. 

Sıfır Araç Teslim Almadan Önce

Sıfır araç satın almak çok keyifli ve heyecanlı bir süreçtir. Ancak bu heyecan içerisinde araç teslim alınırken arabayı iyice inceleme, iç ve dış kısımlarda hasar olup olmadığını kontrol etme  süreci atlanmamalıdır. Yeni araçların üretici fabrikasından bayi deposuna taşınması sırasında hasar görmesi olasıdır. Bazı bayiler kilometre sayacı bağlantısını kesip yeni araçları, deneme sürüşü aracı olarak kullanabilirler. Bu durumda araçta bir miktar yıpranma olması doğaldır. Aynı zamanda üretim hatalarıyla da karşılaşılabilir.

Araç yeni olmasına rağmen stok sahasında aylarca park edilmiş ve bazı elementlere maruz kalmış olabilir. Bu nedenle teslimat öncesi titiz bir kontrol süreci yaşanması hayati önem taşır. Bunun için mutlaka bayiden teslimat öncesi kontrol süreci tamamlanana kadar alıcı adına fatura kesmemesi istenmelidir. Aracın dış kısmı ve iç mekanları detaylı bir şekilde incelendikten sonra kaputun içi kontrol edilmelidir. Sıfır ilaç kilometresi incelenmelidir. Markadan ve modelden bağımsız olarak 150 km’den fazla olmaması gerekir. Araç incelenip teslim alındığı takdirde en yakın benzinciye ulaşmaya yetecek kadar benzinin depoda olduğundan emin olunmalıdır. 

Teslimat öncesi inceleme süreci satın alınacak sıfır araç ile ilgili temel bir sorun olup olmadığının anlaşılması için tek şanstır. Bu nedenle bu süreç en iyi şekilde değerlendirilmeli ve en küçük detayın dahi kaçırılmamasına özen gösterilmelidir. Bu aşamada bir kontrol listesi hazırlanması ve adım adım ilerlenmesi faydalı olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.