Kendinize Uygun Aracı Nasıl Bulursunuz?

3 min


Kendinize Uygun Aracı Nasıl Bulursunuz

Araba almak çoğu kişini en büyük hayallerinden biridir. İnsanlar özgürce seyahat etmek, ulaşım ihtiyaçlarını konforlu bir şekilde gidermek bazen de statü göstergesi olarak kendilerini yansıtacak bir araç sahibi olmak isterler. Günümüzde pek çok farklı marka tarafında farklı fiyatlarda ve farklı ihtiyaçları karşılayacak özellikte araçlar üretilmektedir. Bu nedenle herkes kendi ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda araç seçmek için belirli noktalara dikkat etmelidir.

Araç satın almadan önce alıcı aracı kiminle kullanacağını düşünmelidir. Aracın tek kişinin mi yoksa birden fazla kişinin mi kullanıcı için alınacağı önemlidir. Tek kişinin kullanacağı araçla kalabalık bir aile için kullanılacak araç aynı özelliklere sahip değildir. İki kapılı spor arabalar tek kişinin kullanımı için cazip olsa da çocuklu bir aile için kullanışlı olmayacaktır. 

Sürekli seyahat edilip edilmediği ve araçla yük taşınıp taşınmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bisiklet ya da kayak gibi çok yer tutan ekipmanlar kullanılacaksa buna uygun özellikte bir araç tercih edilmelidir. Düzenli yük taşıyan kişiler için pick-up’lar uygun modellerken bagaj hacminin küçük olmasının sorun olmayacağı durumlarda Hatchback ya da Sedan modeller tercih edilebilir.

Vites seçeneği sürüş deneyiminin en önemli unsurlarındandır. Otomatik vites kullanım kolaylığı ve pratikliği nedeniyle günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilir. Ancak farklı sürüş stillerine sahip olan kişilerin tercihi genellikle otomatik vites yerine düz vitesli araçlardan yanadır. Araç satın alma kararı verilmeden önce hangi vites türünün en doğru seçenek olduğu belirlenmelidir. Beğenilen araç ile test sürüşüne çıkılması en uygun vites türüne karar verilmesi konusunda oldukça etkili bir yöntem olabilir.

Sürüş Stilinizi Göz Ardı Etmeyin

Araç satın almadan önce alıcının temel olarak aracını ne için kullanacağına karar vermesi gerekir. Sürüş zevkinin iyi olmasını isteyen alıcılar genellikle performansı iyi ve tutuşu başarılı olan araba modellerini tercih ederler. Muscle car olarak da bilinen maç modelleri değerlendirilebileceği gibi bu tür durumlarda spor arabalar da uygun olabilir. Ancak pratik ve ekonomik bir araç satın alınmak isteniliyorsa o zaman farklı klasmanlarda araçlar değerlendirilmelidir. 

Araç satın almak seçilen marka ve modele göre oldukça maliyetli olabildiği gibi seçilen arabaya göre araç satın alındıktan sonra yapılacak masraflar da artabilir. Özellikle ülkemizde benzin fiyatlarının yüksek olması ve düzenli olarak artması nedeniyle yakıt tasarrufu konusunda dikkatli olunmalıdır.

Daha güçlü motorlar daha fazla benzin yakarlar. Bu nedenle uzun vadede benzinli araç yerine dizel araçların tercih edilmesi çok daha ekonomik olur. Günümüzde en yeni seçeneklerden biri olan hibrit seçeneği de oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Motor özelliklerinin ve motor hacminin ilerleyen dönemlerde ekonomik külfet olmaması için araç satın alırken bu faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

Sıfır mı İkinci El mi?

Alıcılar araç satın alırken genellikle ikinci el mi sıfır mı tercih etmeleri gerektiği konusunda kararsız kalırlar. İkinci el araç satın alınacağı zaman alıcı aracın ilk sahibi olmayacağı için araçtan emin olmayı isterler. Bu nedenle ikinci el araç satın almadan önce mutlaka ekspertiz hizmetlerinden yararlanılmalıdır. Sıfır ve ikinci el araçlarda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da araç satın alım işlemleridir. Sıfır araçlar satın alınırken bayiye vekalet verilmekte ve hemen hemen tüm içerikleri bayi tarafından gerçekleştirilmektedir. İkinci el araç satın alınırken genelde alıcı ve satıcı birlikte notere giderek işlemleri gerçekleştirmektedir.

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Adana gibi büyük şehirlerde trafik yoğunluğu diğer illere oranla çok daha yüksek düzeyde olduğundan araçlar son derece sık bir şekilde trafikte durup kalkmakta ve yakıt tüketiminin artmasına neden olmaktadır.

Metropollerde yaşayan ve haftada en az 5 gün araç ile 50 km’den fazla yolculuk yapan kişiler için dizel, hibrit ya da elektrikli modellerin tercih edilmesi doğru bir adım olabilir. Bu durumda yakıt tüketimi ve buna bağlı olarak yapılan harcamalar benzinli araçlarda daha fazla olmakta; benzinli araçlar dizel ve hibrit gibi türlerdeki araçlarla kıyaslandığında şehir iç yakıt tüketiminin genellikle daha fazla olduğu bilinmektedir. 

Elektrikli araçların şehir içinde ve şehir dışında yakıt tüketimi diğer alternatiflere oranla çok daha az olduğundan çoğunlukla yakıt tasarrufu avantajıyla ön plana çıkarlar. Benzinli araç satın alıp daha sonra LPG bağlantısı taktırmak da araç sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği diğer bir seçenektir. Bunun nedeni LPG bağlantılı araçlarında şehir içerisinde dizel araçlar gibi düşük bir yakıt tüketimine sahip olmasıdır. 

Haftada birkaç gün ve günlük ortalama 50 km yol yapan ya da şehir dışında yaşayan kişilerin benzinli otomobil tercih etmesi daha doğru bir karar olabilir. Benzinli arabaların satış fiyatları dizel, hibrit ya da elektrikli araçlar gibi daha az yakıt tüketimiyle ön plana çıkan araçlara göre daha uygundur. Araç satın alırken ödenen daha düşük tutarla benzin ödenen tutar toplamı, diğer seçeneklere kıyasla orta vadede daha ekonomik olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.