İyi Bir 2.El Araç Nasıl seçilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

3 min


2.El Araç Nasıl seçilir

Kendinize bir araç almak ya da mevcut aracınızı değiştirmek istiyorsunuz ancak çeşitli nedenlerle tercihiniz 2.el araçlardan yana olacak. Bu tercihin hüsranla sonuçlanmaması için çok titiz davranmanızı, ince eleyip sık dokumanızı öneriyoruz. 

Kapsamlı Bir Piyasa Araştırması Yapın

Alacağınız aracın markasına modeline karar verseniz de yalnızca bütçenize göre bir araç alma fikrinde olsanız da detaylı bir araştırma yapmalısınız. Bunun için artık hayatımızın her alanında vazgeçilmez yardımcımız olan internetten yaptığınız araştırmalarla ilk adımı atabilirsiniz. Marka danışmanlarının paylaştığı bilgileri değerlendirebilir, araçlar hakkında bilgi sahibi olan yakınlarınız varsa onlardan yardım isteyebilirsiniz. Eğer aklınızda belirli bir marka ya da model yoksa kendinizi bir anda çok geniş bir pazarda bulabilirsiniz. Bu noktada önerimiz kendinize belirli kriterler belirlemeniz, bu doğrultuda aramalarınızı daraltmanız olacaktır. Daha sonra araştırmalarınıza devam etmeli, ihtiyacınız olan araçla ilgili bilgiler için blogları ve forumları ziyaret etmekten çekinmemelisiniz. İhtiyacınıza ve beklentilerinize uygun ikinci el araçları tespit ettikten sonra bunları listelemek her zaman için faydalıdır. Böylece araç sahipleri ile iletişime geçmeye başlar ve diğer önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olma fırsatını edinirsiniz. Şunu unutmayın ki, önerilere açık olmak zaman kazanmanızı, kendiniz için en uygun ikinci el araç alımı işleminizi hızlı bir şekilde tamamlamanızı ve zaman kazanmanızı sağlayabilir. 

Aylık Giderleri Gözden Geçirin

İkinci el araç piyasası alım-satım fiyatları; marka, model, üretim yılı, aracın sahip olduğu donanımlar, hasar olup olmaması gibi birçok farklı kritere göre belirlenir. Bu kriterler yalnızca aracın fiyatını değil aynı zamanda trafik sigortası primini de doğrudan etkiler. Bu nedenle aracın fiyatını ve sahip olduğu özellikleri detaylı bir şekilde incelemek çok da yeterli değildir. İkinci el araç satın almadan önce mutlaka araç sahibinin ödenmesi gereken bir trafik cezası ya da vergi borcu olup olmadığı, araçta hasar kaydının olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Test Sürüşü Yapın

Satın almak istediğiniz 2.el aracı seçtiyseniz mutlaka bir test sürüşü yapın. Tabii ki test sürüşü yalnızca araçla kısa bir yolculuğu değil motorun, motor parçalarının, kaportanın ve donatıların kapsamlı bir incelemelerini de kapsamalıdır. Satış öncesinde araca ait tüm izinlerin, araç muayenesi, araç teknik belgesi gibi zorunlu belgelerin ibrazı araç sahibinden istenilmelidir.

İkinci El Araba Alırken Sormanız Gereken Sorular

Araç sahibi olmak ya da aracını değiştirmek isteyen pek çok kişi hem fiyatlarının daha uygun hem de vergilerinin daha düşük olması nedeniyle ikinci el araç piyasasına yönelmektedir. İkinci el araba satın almadan önce alıcı, nasıl bir araca ihtiyacı olduğu sorusunun yanıtını net bir şekilde vermelidir. Böylece ihtiyaca uygun aracın bulunması ve alıcının seçeneklerini daralması mümkündür. Aracın iş için ya da şahsi kullanım için, şehir içinde mi uzun yolda mı kullanılacağı ve tabii ki bütçenin belirlenmesi önceliklidir. 

Nasıl bir araca ihtiyacı olduğunu belirleyen kişiler ikinci el araç piyasasını araştırmaya başlarlar. Sosyal paylaşım platformlarında, gazetelerde, internette bulunan sayısız araç ilanı arasından seçim yapmak oldukça zordur. Eğer ilan üzerinden araç satın alınacaksa sitenin güvenilirliğinden emin olunmalıdır. Bu aşamada ilanın kontrolden geçirildikten sonra paylaşılmış olması çok önemlidir. İlan sahibi ile iletişime geçildiğinde ayrıntılı bilgiler istenilmeli, aracın motor-şase numaraları ruhsattaki bilgilerle karşılaştırılmalıdır. Böylece çalımı ya da sahte ruhsatlı araç olasılığı elenmiş olur. Yetkili servislerle iletişime geçilmeli ya da SMS mesajı ile muayene kayıtları incelenmelidir. Bu aşamada özellikle kilometrenin orijinal olup olmadığı üzerinde titizlikle durulmalıdır. 

İlanlar incelendikten sonra satın alma olasılığı bulunan araçların kaportası incelenmelidir Kaporta incelemesi aracın geçirdiği kazalar başta olmak üzere kullanım koşulları, yıpranma oranı ve kondisyonu hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayacaktır. Böylece araçta boya olup olmadığı, görünür parçalarda bir değişim ya da tamir bulunup bulunmadığı öğrenilebilir.

Tabii ki yalnızca görünür parçaların kontrol edilmesi araç açısından yeterli bir kontrol anlamına gelmez. İkinci el araç satın almadan öne mutlaka kaput açılıp motorun, kablo demetlerinin ve yağ seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Gelişigüzel bantlanmış kabloların ve metal aksam üzerinde yağ sızıntılarının olması aracın profesyonel olmayan kişiler tarafından tamir edildiğinin göstergesi olabilir. Bununla birlikte özellikle yeni teknolojiye sahip olan araçlarda motor, şanzıman ve teknik aksam mekanik garantiye alınması hayati açıdan önem taşıyan bir zorunluluktur. Motorun iyi ve yüksek performanslı olması, belirli bir kilometreden sonra da aynı durumda olacağını garantilemediğinden bu aşamada kurumsal bir güvence bulunmalıdır. Motorun dış görünüşüne göz atıldıktan sonra mutlaka çalışır haldeki performansı değerlendirilmelidir. Araç çalıştığı esnada egzozdan çıkan dumanın rengi araçtaki yağ yakma, anormal sarsıntı ve yüksek yakıt tüketimi gibi hataların tespit edilmesinde etkilidir.

Sürüş testi esnasında aracın kolay çalışıp çalışmadığı, vites değişikliği esnasında vitesin rahatça geçip geçmediği, pedalların performansı ve sürüş esnasında araçtan çıkan sesler değerlendirilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir