İkinci El Araçların Fiyatları Nasıl ve Neye Göre Belirlenir?

3 min


İkinci el araç alacak olan kişilerin en çok zorlandığı konuların başında fiyat gelir. Sıfır araç alımındakinin aksine ikinci el araç alımında aynı markanın aynı modelinde bile fiyatlar geniş bir yelpazede bulunabilir. İkinci el araba fiyatları belirlenirken sıfır araba fiyatları baz alındığından sıfır araç fiyatlarındaki yükselmeler ve gülmeler ikinci el araç piyasasını da etkiler. Ancak bu etki tüm modellerde ve model yıllarında aynı şekilde gözlenmez. Sıfır araç piyasasındaki fiyat değişimlerinden en çok 1 ve 2 yaşındaki ikinci el araçlar etkilenir. Aracın yaşı arttıkça etki oranı azaldığı gibi 8-10 yaşındaki ikinci el araçlarda böyle bir etki söz konusu olmaz. 

Küçük ve orta segment arabalar 1 yaşına geldiğinde %15-%20 civarında değer kaybedebilir. Bu oran aracın orta üst segmente çıkmasıyla %20-%25’lere, lüks modellerde ise %25-%30’lara ulaşabilir. Sonraki yıllarda oran azalır ve genellikle %5 civarında değer kaybı oluşur. 0 ya da 1 yaşındaki aracını satan kişiler, eğer çok düşük kurdan ya da özel bir kampanyadan araç satın almadılarsa çok ciddi bir zarar ile karşı karşıya kalabilirler. 

İkinci El Araç Fiyatı Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer aracınızı satacaksanız 2.el araç piyasasında detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz. Böylece hem aracınızı makul bir fiyatla satışa çıkarabilir hem de düşük fiyat belirleyerek mağdur olma riskini ortadan kaldırırsınız. Bunun için internet üzerinde 2.el araç alım satım ilanları yayınlayan siteleri inceleyebilir ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. 

İkinci el araç fiyatı belirlenirken aracın segmenti, model yılı, kaç kilometrede olduğu gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Aracınızı satma kararı verdikten sonra bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girildiği bir ilan vererek, ilanınızın dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.

2.el araç fiyatları üzerinde doğrudan etkili olan bir diğer nokta aracın daha önceden bir hasar kaydının oluşup oluşmadığıdır. Araç sahiplerinin çoğu, araçları ile ilgili satış ilanı verdiklerinde aracın hasar kaydının bulunup bulunmadığını belirtirler. Oto ekspertiz hizmetleri sağlayan kuruluşlar da araç muayenesi esnasında aracın hasar raporunu çıkarırlar. Böylece aracın satış fiyatının belirlenmesi aşamasında alıcının da satıcının da işini kolaylaştırır ve doğru değerlendirme yapmalarına katkı sağlarlar. 

İkinci el araç fiyatı belirlenirken araçta hangi yakıt türünün kullanıldığı da aracın genel özellikleri kadar belirleyici bir rol oynar.  Aynı model ve benzer özelliklerdeki iki araçtan dizel yakıtlı otomobilin fiyatı, benzinli olana kıyasla daha yüksek olur. Çünkü dizel araç aynı depoyla benzinli araca oranla daha fazla yol yaptığından daha tasarrufludur.

Yetkili Servis Desteği 2.El Araç Fiyatlarını Etkiliyor

Araçta kullanılan donanımın orijinalliği ve aracın periyodik bakımlarının hangi serviste yaptırıldığı 2.el araç fiyatı üzerinde etkilidir. Çünkü yetkili servisin tercih edilip edilmediği tamir işleminde kullanılan malzemelerin kalitesini belirler. Bu nedenle araçlarının periyodik bakım işlemlerini yetkili servislerde yaptırmış olan satıcılar, bakım ve onarım işlemleri esnasında orijinal malzemeler kullanılmış olduğundan araçlarını satarken ikinci el piyasasında avantajlı duruma gelirler. Araç bakımının yetkili serviste yapılması aynı zamanda aracın satılmak istenildiği durumlarda da satıcıya kolaylık sağlar. Çünkü birçok yetkili servisin 2.el araç piyasası faaliyetlerini yürüten bir birimi bulunur. Ve kendi kontrolleri altındaki araçları rayiç bedel üzerinden satın alırlar. 

İkinci el araç fiyatlarının belirlenmesinde araca yapılmış olan eklemeler ve modifikasyonlar da etkilidir. Eğer yapılan bu tür işlemlerin ardından model 2.el piyasasında az rastlanan bir model haline gelir ve talep fazlalaşırsa bu durumda aracın değeri otomatikman artacaktır. Bu aynı zamanda fiyat belirleme noktasında zorluk yaratan bir durum olabilir. Ancak araca yapılan eklemeler ve modifikasyonda kullanılan orijinal malzemelerin araç değerini artırdığı göz önünde bulundurulmalıdır. Buna ek olarak aracın hasar kaydı olup olmadığı ve periyodik bakımda orijinal malzemeler kullanılıp kullanılmadığı gibi etkenlere göre fiyat belirlenilmelidir.

Konuyu toparlayacak olursak, ikinci el araç piyasasında fiyatların sıfır araç piyasasına göre biraz daha geniş aralıkta seyrettiğini ve birçok faktörden etkilendiğini söyleyebiliriz. İkinci el araç fiyatının belirlenmesinde; marka değeri, modelin sıfır araç stokları, modelin sıfır araç piyasasında ne kadar satıldığı, eğer sıfır araçta kampanya varsa ne kadar fiyata satıldığı, araç sahiplerinin memnuniyeti ve araçlarını piyasaya arz etme durumları,  sektörel vergi (ÖTV, KDV,  trafik sigortası maliyeti, hurda araba indirimi, noter masraflarındaki değişiklikler) düzenlemeleri, kasa değişimi olup olmadığı, gelecek 1 yıl içerisinde araç kasasının değişip değişmeyeceği ve döviz kurundaki değişiklikler gibi faktörler oldukça etkilidir.

Bu tür faktörlerin yanı sıra ülkenin genel ekonomik durumu ve otomotiv sektörüne gösterilen talep de 2.el araç fiyatlarının sıfır araç piyasasına oranında ve piyasanın ne kadar hareketli olduğunda büyük role sahiptir. Ekonomide yaşanan genel bir canlılık doğrudan otomotiv sektörünün ve ikinci el araç piyasası fiyatlarını etkilemektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.