İkinci El Araba Piyasası Ne Zaman Düşer?

3 min


İkinci El Araba Piyasası Ne Zaman Düşer

Yeni bir araç almak ya da aracını değiştirmek isteyen kişilerin gündeminde şu sıralar “İkinci el araba fiyatları düşer mi” ya da “İkinci el araba ne zaman alınır” gibi sorular yer alıyor. Bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle üretimin duracak seviyeye gelmesi ve sıfır araçların talepleri karşılamaması gibi durumlar söz konusu oldu. Bu tür gelişmeler sonucunda 2.el araç fiyatlarında büyük bir artış yaşandı. Pandeminin etkisinin tahmin edilenden uzun sürmesi ve ÖTV zammının da etkisiyle piyasada ikinci el araç fiyatlarının düşmeyeceğine dair bir algı oluştu. Ancak farklı gelişmeler ikinci el araç piyasası üzerinde etkili olduğundan ikinci el araç piyasasının ne zaman düşeceği konusunda farklı görüşler bulunmaktadır.

İkinci El Araba Fiyatları Düşecek mi?

İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle ikinci el araba fiyatlarında büyük bir artış meydana geldi. Yaklaşık bir yıl önce 50.000 – 100.000 aralığında seyreden araç fiyatları yaşanan artışlardan sonra 120.000 – 2000.000 TL aralığına yükseldi. Bu artışın altında yatan temel sebep ise alıcıların ikinci el araç piyasasına olan ilgisinin artmasıydı. Sıfır araçların tedariki sürecinin aksaması ve zaten artmış olan fiyatlara ek olarak ÖTV zammının gelmesiyle otomobil almak isteyen pek çok kişi ikinci el araç piyasasına yöneldi. Uzmanlara göre ikinci el araç piyasasında yaşanan yükselme, ekonomide yaşanan sorunlara bağlı olarak meydana gelen suni bir artıştan kaynaklandı. Ancak hükümet tarafından bazı çalışmalar yapılmasının ardından ikinci el araç fiyatlarında bir düşüş yaşanacağı öngörülüyor.

Bununla birlikte döviz kurunda yaşanan artış hem sıfır hem ikinci el araç piyasasını doğrudan etkilemekte olup araç sahipleri, araçlarını satarken kur artışı nedeniyle çok yüksek rakamlar talep edebilmektedir. Bunun sonucunda araç satın almak isteyen birçok kişi sıfır araç yerine ikinci el araç piyasasına yönelmekte ve talebin artması fiyatlar üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Uzmanların şu anki durumu göz önünde bulundurarak yaptıkları değerlendirmeler ikinci el ve sıfır araç fiyatlarının bir süre daha düşmeyeceği yönündedir. Diğer yandan ise piyasa koşulları ve stok maliyeti dolayısıyla araçları elinden çıkarmak isteyen birçok firma karlarından feragat edip indirimleri devreye sokmaktadırlar. Buna bağlı olarak yıl sonuna doğru otomobil fiyatlarındaki artışın duracağı ve iniş yönünde bir hareket görüleceği de savunulan görüşlerden biridir. Havaların ısınması, pandemiden kaynaklanan kısıtlamaların kademeli olarak kalkmaya başlaması, aşılama çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlemesi ve tatil planlarının devreye girmesi ile birlikte ikinci el piyasasına olan ilginin artması büyük bir olasılıktır.

Araba Ne Zaman Alınmalı?

İster sıfır kilometre ister ikinci el olsun yeni bir araç satın almak isteyen herkesin önceliği mümkün olan en karlı alışverişi yapabilmektir. Bu nedenle yeni bir araç satın almak için en uygun zamanı bilmek, piyasayı yakından izlemek ve bu doğrultuda harekete geçmek gerekir. Bununla birlikte yeni bir araç almak için standart bir doğru zamandan söz edilemez. Çünkü araç almak için en uygun zaman dönemsel ya da mevsimsel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda sosyo-ekonomik parametreler de sıfır ve ikinci el araç almak için en uygun olan zamanın belirlenmesinde etkilidir. Bu parametreler piyasa değerini belirlemekte olup sahibinden, galeriden, oto pazarından ya da online platformlardan satın alınacak olan arabaların tümü için ortak bir etki sağlayabilir.

Genel bir değerlendirme yapıldığında çoğunlukla araba piyasası hareketlerinin Ocak ve Şubat aylarında oldukça yoğun olduğu ifade edilebilir. Bu dönemde pek çok kampanya vardır ve araç satın almak isteyen kişiler bütçelerine göre kampanyaların uygunluğunu değerlendirebilirler.

Araç alış ve satışı için en canlı zamanların ise Mart, Nisan ve Mayıs ayları olduğu kabul edilir. Yaz aylarının sonuna doğru özellikle de Eylül ayında araç piyasasında yeniden bir hareketlenme başlar. Bu hareketlenme Ekim ayında da etkilerini gösterir. Kasım ve Aralık ayları genelde bekleyişin ağırlıkta olduğu bir süreçtir. Hem piyasa hem alıcılar yakında çıkacak olan yeni modellerin beklentisindedir. 

Yeni Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son yıllarda araç modelleri ve türlerinde yaşanan hızlı artışın yanı sıra hem sıfır araç hem de ikinci el araç piyasasının çok fazla alternatif sunması araç satın almak isteyen kişilerin karar vermesini zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte sıfır ya da ikinci el araç satın alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar dikkatle değerlendirilir ve gerekli araştırmalar yapılırsa herhangi bir pürüzle karşılaşılmaksızın en doğru aracın alınması mümkün olabilir. 

Araç satın almak istiyorsanız öncelikle aracın kullanım amacını ve bütçenizi belirleyin. Akaryakıt seçeneklerini değerlendirin ve mutlaka kapsamlı bir pazar araştırması yapın. Vites tercihinizin manuel mi otomatik mi olduğuna karar verin. İstediğiniz kriterlere uygun araçlar bulduğunuzda belgelerinin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun. Aracı teslim almadan önce mutlaka bir test sürüşü yapın ve en uygun kaskoyu seçtiğinizden emin olun. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir