İkinci El Araba Fiyatları Yükselecek mi?

3 min


İkinci El Araba Fiyatları Yükselecek mi

Yeni bir araç almak isteyen herkes ikinci el araç piyasası ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. 2.el araç piyasası ne zaman düşer sorusuyla birlikte ikinci el araba fiyatları yükselecek mi sorusu da hem alıcıların hem satıcıların en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Otomotiv sektöründe yaşanan dalgalanmalar ikinci el araç piyasası üzerinde de doğrudan etkilidir. Pandemi sürecinin yanı sıra global yarı iletken çip krizinin yarattığı tedarik sıkıntısı da Türkiye’de ikinci el pazarının canlanmasına ve fiyatların yükselişe geçmesine neden oldu. 

Sektörün önde gelen markaları talepteki artış karşısında yeni modellerini Türkiye pazarına sokarak durumu değerlendirmek istediler. Ancak düşük kapasiteli üretim bedeniyle bazı modellerin tedariki konusunda yeterli olunamadı. Bunun sonucunda ikinci el araç fiyatları yeniden yükselişe geçti. Ancak artan taleple birlikte fiyatları ikiye hatta üçe katlanan araçların satışı banka faizlerindeki yükselmenin etkisiyle durma noktasına geldi. 

İkinci El Araç Piyasası Birçok Faktörden Etkileniyor

2020 yılının Kasım ayından itibaren ikinci el araç piyasasında fiyatlar yaklaşık %10 azalmıştı. Mart ayı itibarıyla faiz oranlarında ve döviz kurlarında yaşanan değişim geçmiş aylarda kurlardaki düşme etkisiyle canlanmış olan ve son derece cazip fiyatlarla satışa sunulan sıfır araçlarının fiyatlarının yeniden artmasına neden oldu. İkinci el araç fiyatları da sıfır araçların fiyatlarında yaşanan artışa paralel olarak kademeli bir yükseliş göstermeye başladı. 

Bahar aylarının gelmesi ve aşılama çalışmalarının devam etmesi gibi durumların ikinci el araç piyasası fiyatlarını etkilemesi beklenmektedir. Normalleşme sürecinin kademeli olarak başlaması ile birlikte araç kullanım ihtiyacının artması olasıdır. Ayrıca yılın ilk aylarından bu yana sektörün gündemini oluşturan çip tedariki sıkıntısı nedeniyle yaşanmakta olan araç tedarik sorununa ilaveten döviz kurlarındaki yükseliş sonucunda sıfır araç fiyatlarında yükselme ve araç satın almak isteyen tüketicinin 2.el araç piyasasına yönelmesi mümkün gözükmektedir. 

Aynı şekilde kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş tüketicilerin ve satıcıların daha tedbirli bir şekilde davranmasına neden olmaktadır. Kurdaki dalgalanmaların, pandeminin etkisiyle hala yüksek talebin söz konusu olduğu yeni araç fiyatlarına kısmi olarak da olsa yansıması mümkündür. Ayrıca mevsimsel hareketliliğin de etkisiyle ikinci el araçlara olan talebin arttığı gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle ikinci el araç piyasası fiyatlarında az da olsa bir artış beklenmekte ancak kısa vadede önemli bir fiyat artışı olacağı öngörülmemektedir.

Döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü hareket sıfır araç maliyetlerini doğrudan artırmakta olduğundan beklenti sıfır araçlarda yapılan kampanyaların belirli bir süre görülemeyebileceği yönündedir. Döviz kurlarındaki artışın yanı sıra bahar ve yaz aylarının yaklaşmasının da etkisiyle araç fiyatlarında yukarı yönlü yaklaşık %10 civarında bir hareket beklenmektedir.

Pandemi Otomotiv Sektörünü De Etkiledi

Ülkemizde geçtiğimiz yıl Mart ayında görülmeye başlayan Covid-19 salgını nedeniyle birçok insanın yatırımlarını ertelemesi çeşitli sektörler üzerinde olumsuz etkilere neden oldu. Pandeminin de etkisiyle geçtiğimiz yıl araç fiyatları yükselmekle birlikte 2021 yılının ilk aylarından itibaren piyasa çok ciddi bir duraklama dönemine girdi.

Şu anda pek çok kişi ikinci el araç fiyatlarında bir düşüş beklentisi içerisindedir. Ancak bunun gerçekleşmesi için öncelikle sıfır araç fiyatlarının düşmesi gerekir. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle ise şu anda böyle bir düşüş çok da olası gözükmemektedir. Araç satın almayı düşünen kişilerin doğru yerden ve doğru ekspertiz kontrollerinden sonra araçlarını satın alması uygun olup şu dönemde fiyatların düşeceği söylentilerine güvenilerek yatırımların ertelenmesi çok da mantıklı görünmemektedir. 

Günümüzde araca duyulan ihtiyacın fazla olması ve araç sahibi olmanın artık bir lüks olmaktan çıkması sonucunda eskiden olduğu gibi bir araç alma devri bulunmamaktadır. Eskiden yaz tatili hazırlığı yaparken ya da bayram öncesi araç piyasasında büyük hareketlilik yaşanırdı. Ancak son zamanlarda insanlar bütçelerinin uygun olduğu herhangi bir zamanda araç almayı tercih edebilmektedirler. Pandemi sürecinde insanların toplu taşıma araçları yerine kendi araçları ile yolculuk yapmayı tercih etmesi de sıfır ve ikinci el araç piyasasına olan talebi artırmaktadır. 

İkinci El Araç Alacaksanız

Sıfır kilometre araçların fiyatlarında döviz kurlarına paralel meydana gelen yükselme pek çok tüketiminin tercihini ikinci el araç almaktan yana kullanmasına yol açmaktadır. İkinci el araç piyasasında her ihtiyaca yönelik araç bulunmakta olup seçeceğin fazla olması ve ne yazık ki tüm satıcıların iyi niyetli olmaması alıcıların karar verme sürecinde çok dikkatli olmasını gerektirmektedir.

İkinci el araç satın alacak kişiler öncelikle bütçelerinin ne kadar olduğunu ve satın alacakları aracın kullanım amacını belirlemelidirler. Aracın manuel vites mi otomatik vites mi olacağı, yakıt türünün ne olacağı başta olmak üzere birçok konunun netleştirilmesi kişinin beklentilerine uygun seçenekleri daraltmasını ve karar verme sürecini kolaylaştırmasını sağlamaktadır. Araç satın alınmadan önce hasar kaydı ve belgelerinin eksiksiz olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.