İkinci El Araba Fiyatları Neden Düşmüyor?

3 min


İkinci El Araba Fiyatları Neden Düşmüyor

Ülkemizde araç fiyatları döviz kurlarındaki yükselme, Covid-19 sürecinin etkileri, artan talep ve vergiler nedeniyle bir süredir oldukça yüksek seyretmektedir. Sıfır araçların fiyatlarında yükselmeye neden olan bu durum aynı zamanda talep ve fiyat artışı olarak ikinci el araç piyasasına da yansımaktadır. 

Geçtiğimiz yıl itibarıyla oluşan yüksek talep karşısında otomotiv firmalarının tedarik konusunda yetersiz kalması bazı sıkıntılar yaşanmasına neden olmuştu. Bu tür durumlarla yeniden karşılamak istemeyen firmalar Aralık ayından bu yana stoklu bir çalışma prensibini uygulama konusunda gayret göstermektedir. Üreticiler de kapasite kullanımını artırarak talebe karşılık vermeye çalışsa da pandemi her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de planların aksamasına neden olabilmektedir.

Otomotiv Sektörüne Bahar Geliyor mu?

Hem sıfır hem ikinci el araç piyasasında Mart ayında bir hareketlenme yaşanmaya başladı. Bunun nedeni baharın gelişi, kontrollü normalleşme sürecinin başlaması ve bayram tatilinin yaklaşmasıydı. Ancak risk haritasının kırmızıya dönmesi ile birlikte hafta sonu kısıtlamalarının geri gelmesi ve sıfır araç piyasasında yurt dışı kaynaklı tedarik sıkıntıları gibi faktörlerin satışları ve fiyatları ne yönde etkileyeceği birçok kişiyi yakından ilgilendirmektedir.

Aynı şekilde ikinci el araç fiyatlarında da yukarı yönlü bir hareket söz konusudur. Bu durumun temel nedeni döviz kurlarında yaşanan artış olarak ifade edilebilir. İthal araç satış fiyatlarının Euro kuruna bağlı olması nedeniyle döviz kurlarında yaşanan herhangi bir dalgalanma sıfır araç fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Doğal olarak sıfır araç fiyatlarındaki artış ikinci el araç piyasasına da yansımaktadır. 

İkinci el araç fiyatlarını etkileyen unsurlardan biri aracın bulunabilirliği durumudur. Sıfır araçlar genelinde şu an ülkemizde ciddi bir stok sorunu yaşanmamakla birlikte üretimde yaşanan aksamalar ilerleyen süreçlerde arz sıkıntısı yaşanabileceğinin sinyallerini vermektedir. Döviz kurlarının yükselmesi ve sıfır araç piyasasında arz sıkıntıları yaşanması durumunda bahar aylarının gelmesinin ve bayramın yaklaşmasının etkisiyle yüksek borçlanma maliyetlerine rağmen talepte buna bağlı olarak da fiyatlarda artışın devam edeceği öngörülmektedir.

Pandemi sürecinin beraberinde getirdiği kısıtlamaların artması temelde araç talebini düşürmekle birlikte bireysel mobilize ihtiyacının her geçen gün daha da arttığı son derece açık bir durumdur. Tüketiciler Covid-19 salgınının da etkisiyle toplu taşıma alternatiflerini değerlendirmek yerine bireysel araçları ile seyahat etmek istemektedirler. Bireysel mobilize ihtiyacı ve fiyatlarda yaşanan yukarı yönlü hareketlilik bahar dönemi ile birlikte taleplerde bir artış yaşanmasının temel nedenleri olarak kabul edilmektedir. 

Aralık, Ocak ve Şubat aylarında sektörde yaşanan daralma nedeniyle şu an hala pazarda stok fazlası bulunmakta olup bahsi geçen faktörlerin araç fiyatları üzerine etkisinin tam anlamıyla yansımadığı görüşü otomotiv sektörünün ileri gelenlerince savunulmaktadır. Döviz kurlarındaki yükselmenin, çip krizinin ve tedarik sıkıntılarının olumsuz etkilerinin araç piyasasına yakın dönemde yansıyacağı görüşü hakim bulunmaktadır.  Baharın gelmesi ve bayram tatilinin yaklaşması şu an için belirli bir oranda olmakla birlikte satışlarda artışa neden olmaktadır. Araç fiyatlarının daha fazla düşmesinin mümkün olmadığı görüşünde olan ve özellikle nakit parası olan tüketiciler araç alımını tercih etmektedir.

Bununla birlikte yeniden gelen hafta sonu kısıtlamaları talepte daralma yaşatmış olsa da Ramazan Bayramı’nın ardından başlayacağı öngörülen kademeli normalleşme süreci ile birlikte talepte ve fiyatta agresif artışlar yaşanması beklenmektedir. Piyasada bu süreçte biriken talep alım talebine dönüşünce fiyatlara yukarı yönlü etkide bulunması söz konusu olabilir.

İkinci El Araç Piyasası Hakkında

Otomobil piyasasında ikinci el aracın daha önce bir başkası tarafından kullanıldığı anlamına gelen bir terimdir. İkinci el araçlar daha önce kanun çerçevesinde satın alınmışlardır ve yine kanun çerçevesinde satılırlar. İkinci el araç piyasası ülkemizde de dünyanın genelinde de büyüklük bakımından sıfır araç piyasasına yakın kabul edilir. Özellikle bazı markalar ve bazı modeller ikinci el araç piyasasında en sorunsuz ve en güvenilir olarak kabul edilirler. Bu kapsamdaki araçlara olan talep çok daha fazladır. Ve bu tür araçların ikinci el piyasası daha yüksektir. 

İkinci el araç piyasasında araç fiyatları birçok etkene göre farklılık gösterebilir. Aynı markanın aynı model araçlarının fiyatları arasında da farklılıklar olabilir. Bunun da birçok nedeni olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Aracın daha önceden kaza yapmış olup olmadığı araç fiyatları üzerinde etkilidir. Araç piyasası mevsimden mevsime değişiklik gösteren bir piyasa olmasının yanı sıra döviz kurundaki dalgalanmalar gibi faktörlerden de etkilenir. Genel olarak bakıldığında yaz aylarında otomotiv sektörüne talep artar. Yaz tatili, bayram tatili gibi dönemlerde ikinci el araç piyasasında daha fazla araç alışverişi olur. Kış aylarında ise genelde talep azalır. Bununla birlikte 2020 yılından bu yana dünya genelinde yaşanılan pandemi sürecinin ülkemizdeki etkileri hem sıfır hem ikinci el araç piyasası ile ilgili ezberlerin bozulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden dönem şartları ve döviz kurundaki dalgalanmalar değerlendirilmeli ve araç alım-satım kararı buna göre verilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir