İkinci El Araba Alıp Satarak Para Kazanılır mı? Karlı mı?

3 min


araba alıp satarak para kazanma

Sıfır araç vergilerinin çok yüksek döviz kurlarındaki dalgalanmaların kalıcı olması ülkemizde araç satın almak isteyen kişilerin çoğunun ikinci el araç piyasasına yönlenmesine neden olmaktadır. Bunu fark eden pek çok kişi ikinci el araba alıp satmanın karlı olduğunu düşünmekte olduğundan İkinci el araba alıp satmak ticaret amacıyla günümüzde en sık yapılan işlerden biridir. Özellikle araç fiyatlarının farklı nedenlerle büyük artış sergilediği dönemlerde bu alana yönelen kişi sayısında da bir artış olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte her iş alanında olduğu gibi ikinci el araba alıp satarak para kazanmak için öncelikle güvenli ve doğru ticaret yapmak, alım ve satım fiyatlarını doğru bir şekilde belirleyebilmek önemlidir.

Para kazanmak için araba alım satımı yapıldığı durumlarda araç piyasasındaki fiyatların yükselmesi ya da kümesi yakından izlenmelidir. Piyasanın doğru takip edilmesi durumunda da oldukça kazançlı bir iştir. İkinci el araç alım satımı yapan kişilerin aldıkları araca bakım yapması ve bazı durumlarda ufak özellikler eklemesi durumunda araçları aldıkları fiyatın çok üzerinde satmaları da mümkün olabilmektedir. Bu işten para kazanmanın sırrı satılacak olan aracın mümkün olan en düşük fiyata satın alınabilmesidir. 

Düşük Fiyata Araç Almak

Araç alım satımını ticari nedenlerle yapan kişiler her zaman için alımlarını düşük fiyattan yapmaya özen göstermeli ve en düşük fiyatları aramalıdır. İkinci el araç alım satımından para kazanılması için araçlar düşük fiyata alınmalı ve yüksek fiyata satılmalıdır. 

Bunun sağlanabilmesi için ikinci el araç alım satımı yapacak kişi araç piyasasına son derece hakim olmalı ve her aracın ederini doğru bir şekilde tespit edebilmelidir. Bu sayede doğru alışveriş yapmak ve kar oranını artırmak mümkün olabilmektedir. Araçların güncel sıfır ve ikinci el fiyatlarının bilinmesi alıcı ve satıcı açısından da doğru bir alışveriş yapılmasını imkanını sağlar. Araç alım satımı sırasında gelen düşük fiyatlı talepler alıcı açısından da satıcı açısından da dikkat edilmesi gereken noktalar başında gelmektedir. 

Araç Bakımının Önemini Unutmayın

İkinci el araba alıp satarak para kazanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir konu araç bakımıdır. Araç satın alınmadan önce araçta herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol ettirilmesi ve ekspertiz değerlemesi incelenmelidir. Kaliteli ekspertiz şirketleri tarafından hazırlanan ekspertiz raporlarında araçla ilgili önemli detayların tamamı açık bir şekilde yer alır. Bu nedenle alım ya da satım yapılırken mutlaka ekspertiz raporları değerlendirilmelidir.

Araç satın alacak kişinin aracı bir oto tamiricisine ya da servise göstermesi daha sonra istenmeyen durumlarla karşılaşılmasının önlenebilmesi adına çok önemlidir. Araçların yüksek fiyata satılabilmesi için gereken en önemli koşul aracın bakımlarının düzenli olarak yaptırılmış olmasıdır. Bu durum aracı satacak olan kişinin de alacak olan kişinin de güvenli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlar. Bu yüzden rutin bakımları düzenli olarak yapılmış ve tüm raporları bulunan araçların alım – satım süreçleri çok daha sağlıklı olmaktadır.

İkinci el araba alıp satarak para kazanmak son yıllarda oldukça iyi kar getiren ve giderek büyüyen bir sektör haline dönüşmektedir. Bu sayede arabalardan anlayan kişiler için oldukça karlı bir gelir kapısı olabileceği söylenebilir. Tabii ki bunun için doğru yatırımlar yapılmalı ve araç piyasasındaki hareketler doğru analiz edilmelidir. Araç fiyatları yükseldiğinde ucuz fiyatlı araçlar alınmalı, gerekli bakım ve kontroller tamamlanarak yüksek fiyattan satılmalıdır. Bu temelde hareket edildiğinde yüksek kazanç sağlanması mümkün olabilir. Araç satın alacak olan kişiler de tüm eksiklikleri giderilmiş araçları satın alarak karşı duruma geçeceklerdir.

İkinci El Araba Alıp Satanlar Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci el araba alım satımı yapan kişiler genelde az kullanılmış ya da sıkıntısı olmayan uygun fiyata araçları almayı tercih ederler. Arabaların dış görünümü çok önemli olmakla birlikte teknik aksamın sağlamlığına da maksimum düzeyde önem vermelidirler. Araç satın almadan önce detaylı bir şekilde piyasa araştırması yapılmalıdır. En çok rağbet gören araçlar ve modelleri ile ikinci el piyasasında çok ilgi görmeyen araçlar belirlenmeli, alım satımı yapılacak araçlara bu bilgiler ışığında karar verilmelidir. Kolayca elden çıkarılabilecek olan araç modelleri belirlendikten sonra online platformlardan, araç pazarlarından en uygun araç bulunup satın alınabilir. Satın alınacak olan araç titizlikle incelenmeli, ekspertiz raporu istenmeli ve tamirci görüşü alınmalıdır. Pazarlık yapılarak uygun bir fiyata araç satın alındıktan sonra vasitam.com gibi güvenilir online satış platformları üzerinde araç satış ilanları verilmelidir. 

Bu sayede mümkün olduğunda fazla sayıda alıcıya ulaşılması mümkün olabilir. İlanda pazarlık payının bulunduğuna dair not paylaşılması araçla ilgili potansiyel alıcıların geri dönüşlerinin artmasını sağlayacak ve aracın satılma sürecini de hızlandıracaktır. Bununla birlikte sürecin tüm aşamasında dürüst bir ticaret anlayışı benimsenmesi çok önemlidir. Böylece ikinci el araba alıp satmak kısa sürede ciddi bir gelir kapısı haline dönüşebilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.