İkinci El Araba Alarak Daha Karlı Olur muyuz?

3 min


ikinci el araba satışı

İkinci el araçlar her zaman için sıfır araçlara kıyasla daha cazip fiyatlara sahiptir. Bu sayede farklı bütçelere sahip olan tüketicilerin hayallerindeki araçlara en uygun fiyatlarla ikinci el araç piyasası aracılığıyla erişmeleri mümkün olmaktadır. 

Sıfır araçlar alıcılara kurumsal firmaların aracılığıyla ulaştırılırlar. Bu nedenle dönemsel olarak uygulanan kampanyalar dışında fiyatlarının piyasa değerinin altına indirilmesi ve bu şekilde satış yapılması söz konusu değildir. İkinci el araç piyasası sıfır araç piyasasına oranla çok daha esnek ve avantajlı fiyatlar sunar. Bununla birlikte araçların en büyük ölçüde değer kaybı yaşadığı aşama sıfırdan ikinci el araç kategorisine geçişi sırasında olur. Değer kaybının bazı durumlarda %25’lere ulaşabilmesi dahi mümkündür. İkinci el araç satın alan kişiler ise böyle bir sorun yaşamazlar. Uygun fiyatlarla alım yapılması durumunda değer kaybı söz konusu olmadığı gibi değer artışı avantajı da yaşanabilir. Ayrıca ikinci el araç piyasasının stokları her zaman için sıfır araç piyasasından çok daha fazladır.

Araçların yeni kasadan önce satışta olan eski kasaları genelde son derece cazip fiyatlardaki kampanyalarla satışa sunulur. Yeni kasalar da bu sürecin ardından zamlı bir şekilde piyasaya sürülür. Yeni kasaların fiyatlarındaki artış genellikle farklı bir dizayna sahip olmalarından kaynaklanır. Eğer yeni motor seçenekleri ve yeni teknolojilerin kullanılması söz konusuysa buna bağlı olarak da fiyat farklı oluşabilir. Bununla birlikte yeni kasa modelin eski kasa araç ile aynı fiyata satışa sunulması durumunda eski kasanın değerinde %5 – %10 civarında bir azalma görülebilir.

İkinci El Araba Alırken Nasıl Kar Edilir?

İkinci el araç piyasası da sıfır araç piyasasında olduğu gibi ÖTV zammından döviz kurlarındaki dalgalanmalara kadar birçok farklı faktörden etkilenir. Piyasa koşullarından, günlük ve dönemsel hareketlerden etkilense de aslında ikinci el araba almak için en uygun zamanın tüketicinin arabaya ihtiyacı olduğu zaman olduğu söylenebilir.

İkinci el araç satın almak ve bunu en avantajlı fiyatlardan yararlanarak yapmak isteyen kişilerin acele etmemsi ve ikinci el araç piyasasını titizlikle incelemesi önerilir. İnsanlar bayram öncesi dönemlerde genellikle en az bir haftalık seyahatler planlar ve bu dönemde sıklıkla araç sahibi olma gereksinimi hissederler. Seyahatlerini kendi araçları ile konforlu ve güvenli bir şekilde yapmak isteyen kişilerin ikinci el araç piyasasına yönelmesi bu tür dönemlerde piyasanın canlanmasına neden olur. Tabii ki talep artışa fiyatlara da yükseliş olarak yansır. Bu nedenle araçlarını satan kişiler için oldukça karlı olan bu dönemden sonrasının beklenmesi avantajlı fiyatlarla araç satın almak isteyen kişiler için uygun bir hamle olur. 

İkinci el araç piyasasının dönemsel vergi indirimlerinden etkilenmesi de söz konusudur. Vergi indirimleri yürürlüğe girdikten ortalama 2 hafta sonra ikinci el araç piyasasındaki etkileri gözlemlenmeye başlar. İkinci el araç piyasası genelde kış aylarında daha hareketsiz olduğundan acil satılık aracı olan kişilerden bu dönemde uygun fiyatlarla araç satın alınması mümkün olmaktadır. İkinci el araç satın almak için uygun olan diğer zamanlar yaz tatili ve sömestr tatili dönüşüdür. 

İkinci El Araçlar Neden Tercih Edilmelidir?

Araç satın alacak olan kişilerin tercihleri güvenlik, fiyat, tasarım, konfor ve statü gibi birçok faktörden etkilenir. Sıfır araçlar da ikinci el araçlar da kendilerine özgü bazı avantajlara sahiptirler. Bununla birlikte son derece geniş model çeşitliliğinin bulunması, kolay ulaşılabilirliği ve cazip fiyat seçenekleri ikinci el araç piyasasının popülerliğini artırmaktadır. Sıfır araçlarda söz konusu olan yüksek vergi oranları da alıcıların ikinci el araç piyasasına yönelmesine neden olmaktadır. 

Şehir içi trafiğinden yeterli deneyime sahip olmayan sürücüler için ikinci el araçları tercih etmek son derece avantajlıdır. Yüksek bütçelerle alına sıfır araçlardansa ikinci el araçların satın alınması ile acemilik döneminde yaşanabilecek olumsuzluklar minimize edilebilir. Sürücüler pedal, direksiyon ve vites kontrollerine zamanla aşina olurlar. İkinci el araçlarda ufak kazalar, sürtmeler, çarpmalar daha sorunsuz bir şekilde giderilmekle birlikte sıfır araç sahibi olunması durumunda masraflar da araçta oluşacak değer kaybı da artmaktadır.

Sıfır araçlar çeşitli donanım seçenekleriyle kullanıcılara sunulsa da ikinci el araçlara göre genelde daha kısıtlı model alternatifleri vardır. Geçmişten günümüze uzanan zengin model seçenekleri olan ikinci el piyasasında özel seri araçlara ya da üretimi günümüzde devam etmeyen otomobillere de cazip fiyatlarla ulaşmak mümkün olmaktadır.

Araçların sıfır fiyatları ile ikinci el fiyatları arasında çok ciddi ölçüde farklılıklar vardır. Sıfır araç satın almak için ayrılan bütçe ile çok daha kaliteli ve üst segment ikinci el bir aracın satın alınması mümkündür. Sıfır araç satın alınırken pazarlık yapma şansı bulunmamasına rağmen ikinci el araç satın alırken yapılan iyi bir pazarlıkla aracın fiyatı rahatlıkla aşağı çekilebilir. Sıfır araçlara oldukça yüksek vergiler uygulanması da araç satın almak isteyen kişileri ikinci el araç piyasasına yönlendirmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir