Hangi Mevsimde İkinci El Araba Fiyatları Daha Ucuz Olur?

3 min


hangi mevsimde araba alınmalıdır

Sıfır araç satın almak pek çok kişi için cazip olsa da ikinci el araç satın almak da doğru seçim yapıldığı takdirde tüm gereksinimleri karşılayabilmektedir. İkinci el araç satın alacak kişilerin alımı ne zaman gerçekleştireceği çok önemlidir. Otomotiv firmaları Kasım ve Aralık aylarında cazip fırsatların olduğu yıl sonu kampanyalarını başlatırken diğer yandan da piyasada yeni modellerin beklentisi vardır. Ocak ve Şubat aylarında kampanyalar yeni şartlarla devam etmekle birlikte piyasa bir nebze daha durgundur. Piyasanın en hareketli zamanları olan Mart, Nisan ve Mayıs aylarında fiyatlar yüksek olmakla birlikte aracını satmak isteyen kişiler için oldukça avantajlıdır. Yaz tatilinin başlamasıyla durulan piyasa Ağustos sonunda hareketlenmeye başlar. Eylül’de ve Ekim’de piyasa daha hareketli olur. Her ay ve mevsimle ilgili genel bir öngörü bulunsa da ikinci el araç piyasası birçok faktörden etkilendiğinden piyasa her zaman bu öngörüler doğrultusunda ilerleyecek demek değildir.

İkinci El Araçlar Neden Tercih Edilir?

İkinci el araçlar sıfır araçlara göre daha cazip fiyatlara sahiptir. Farklı bütçelere sahip tüketiciler ikinci el araç piyasasında uygun araçlara erişebilmektedirler. Üstelik ikinci el araçlar sıfırlara oranla çok daha uygun fiyatlarla hatta bazı durumlarda daha yüksek donanımlara sahip olarak satışa sunulmaktadır. 

Sıfır araçlar kurumsal firmalar tarafından satıldıkları için kampanyalar haricinde piyasa değerinin altında fiyatlarla satış yapmaları çok da olası değildir. İkinci el araç piyasasında ise fiyatlar daha uygun ve esnektir. Araçlar en büyük değer kaybını sıfırdan ikinci el araç kategorisine geçiş esnasında yaşarlar. Bu değer kaybı bazı durumlarda %25’leri bulabilir. İkinci el araç alımı durumunda ise değer kaybı son derece düşük olup uygun fiyatlarla alım yapıldığı durumlarda değer artışı yaşanması bile söz konusu olabilir. İkinci el araç piyasasında stoklar her zaman için sıfır araç piyasasından daha fazladır. 

Araçların eski kasaları diğer bir deyişle yeni kasadan önce satışta olan kasa modelleri genellikle çok cazip kampanyalarla satışa sunulurlar. Yeni kasalar da zamlı olarak piyasaya sürülürler. Yeni kasaların fiyatlarının daha yüksek olması genellikle dizayndaki farklılıktan kaynaklanır. Yeni motor seçenekleri ve yeni teknolojilerin kullanımı da bazı durumlarda fiyat farkı oluşmasına neden olabilir. Piyasada yeni eski kasanın son modeli de teknik açıdan en sorunsuz ve en yüksek donanıma sahip olarak kabul edilir. Ancak yeni kasa model eski kasa ile aynı fiyata satışa sunulursa eski kasanın değeri %5 – %10 arasında azalır. 

İkinci El Araba Alırken Bu Hatalardan Uzak Durun

İkinci el araç satın alınırken bazı önemli noktalara dikkat edilmemesi maddi kayıplara, satın alınan aracın beklentiyi karşılamamasına, aracın kısa süre sonra masraf çıkarmaya başlamasına hatta bazen dolandırılmaya dahi neden olabilir. 

İkinci el araç satın almak isteyen birçok kişi online platformlardan yararlanır. Online platformlarda kullanılan hazır şablonlarda aracın markası, modeli, yaşı, kilometre bilgisi, ilanın verildi şehir gibi bilgiler yer alır. İlanın alt kısmında da satıcının vurgulamak istediği ek bilgiler yer alır. Bu detaylar iyice okunmadan, araç ile ilgili araştırma yapılmadan ilan sahibi ile iletişime geçilmesi önerilmez. 

Araç satın alacak olan kişi mutlaka bütçesini belirlemeli ve o bütçe üzerinden ilerleyerek uygun ilanları incelemelidir. İlanların bu şekilde sınırlandırılması zamandan tasarruf edilmesi açısından da avantajlı olmaktadır.

Satın alınmak istenen marka-model içerisinde bulunan araç aksesuarları o marka-modele ait tüm araçlarda bulunmayabilir. Bu nedenle aynı marka-model araçların fiyat karşılaştırmaları yapılırken bu tarz farklılıklar olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, ikinci el araç satın almadan önce mutlaka ihtiyacın ne olduğu belirlenmelidir. 

Araç satın alınmaya karar verildiğinde ikinci el araç piyasası iyice araştırılmalı ve özellikle tercih edilen bir marka ve model varsa piyasası öğrenilmelidir. İnternet üzerinden yapılan fiyatlandırmalar pazarlık payı bırakılması düşüncesiyle normalden biraz fazla olabilmektedir. Bu nedenle Türkiye Sigorta Birliği’nin güncel listesinden araç kargo değeri belirlenmelidir.

Satın alınacak olan aracın ilerleyen zamanda elden çıkarılmak istenmesi olasılığına karşı satın alım esnasında ikinci el piyasası incelenmelidir. 

Satın alınmaya karar verilen aracın motor şase numarası ile ruhsattaki şase numarasının aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böylece aracın çalıntı olması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılması riski azaltılmış olur. Aracın kaza kaydı mutlaka sorgulanmalıdır. Bunun için tüm operatörlerden 5664’e kısa mesaj atılarak işlem yapılabilmektedir. Bununla birlikte gelen mesajda aracın herhangi bir kaza kaydının bulunmaması aracın kazasız olduğu anlamına gelmez. Yalnızca kasko ya da trafik sigortası tarafından hasarı karşılanan bir kazası olmadığı anlamına gelir. Aracın sicili de mutlaka sorgulanmalı ve araç kiralama şirketlerinde kullanılan ya da ticari taksiden dönme olan araçlar olup olmadığı, kilometresinin geri çekilip çekilmediği araştırılmalıdır. Araç mümkünse yetkili servise götürülmeli ve gerekli tüm kontrolleri yapılmalıdır. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.