Hangi Marka 2. El Araçlar Tercih Edilmelidir?

3 min


araç tercihleri

İster sıfır ister ikinci el olsun yeni bir araç satın almak kolay bir süreç değildir. Araştırılması ve detaylıca düşünülmesi gereken birçok farklı konu olduğundan aceleyle karar verilmemelidir.

Dünyada da ülkemizde de araç sahibi olmak artık bir lüks olmaktan çıkmış ve en önemli ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Bunun temel nedenleri nüfustaki artış, yaşamın temposunun giderek hızlanması, toplu taşımanın her zaman yeterli gelmemesi başta olmak üzere birçok etkene bağlıdır. 

İkinci El Araç Ne Demektir?

Sıfır olarak alınan ve daha sonra el değiştiren araçlara ikinci el araç denilir. Sıfır araçların fiyatlarının çok yüksek olması ikinci el araç piyasasının giderek daha popüler hale gelmesine neden olmaktadır. Sürücüler araç satın alma kararı verdiklerinde birçok farklı modeli ve fiyatları araştırmaya başlasa da özellikle son dönemlerde tercih genellikle sıfır araçlardansa ikinci el araçlardan yana kullanılmalıdır. 

Bir aracın ikinci el olması kazalı olduğu, kötü kullanıldığı ya da performansının düşük olacağı anlamına gelmez. Piyasada ikinci el olmasına karşın sıfır araç performansına sahip olan pek çok araç vardır. Bu açıdan değerlendirildiğinde sıfır araç performansına sahip olan bir araca sıfır araç fiyatının altında bir fiyat ödeyerek sahip olmak son derece avantajlı bir durumdur. 

Ülkemiz ikinci el araç piyasasında binek araç modelleri arasında en çok tercih edilenler; Ford Focus, VW Passat, Renault Clio, Renault Megane, VW Polo, Opel Astra, Fiat Egea ve Toyota Corolla’dır. Binek araçlarda durum böyleyken hafif ticari araç segmentinde en çok tercih edilen markalar ve modeller arasında Ford Transit, Fiat Fiorino, Ford Courier, Fiat Doblo, VW Transporter, Renault Kangoo, Peugeot Partner ve Citroen Berlingo sayılabilir. 

İkinci al araç satın alınırken aracın yaygınlığı, ikinci ellerinin hareketli bir piyasası olup olmadığı gibi konular da titizlikle değerlendirilmelidir.

Kendinize Uygun Aracı Nasıl Bulursunuz?

Araç satın almak isteyen kişilerin gündemindeki ilk madde genellikle sıfır mı ikinci el mi sorusudur. İkinci el araç satın almak isteyen kişi aracın ilk sahibi kendisi olmayacağı için endişelenebilir ve araçtan tamamen emin olmak isteyebilir. Bu aşamada önemli olan ikinci el araç alım satım işlemlerinin güvenilir platformlar üzerinden yapılması ve mutlaka güvenilir bir ekspertiz firması ile çalışılarak aracın detaylı şekilde incelemesinin yaptırılmasıdır. 

İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Bursa gibi büyükşehirlerin trafik yoğunluğu diğer illere oranla çok daha fazladır. Bu nedenle bu şehirlerin trafiğindeki araçların sıkça durup kalkması gerekir ve yakıt tüketimleri artar. Metropollerde yaşayan ve haftada en az 5 gün ve günde 50 km’den fazla olacak şekilde aracıyla seyahat eden kişiler için dizel, hibrit ve elektrikli modeller doğru tercihler olabilir. Benzinli otomobillerin şehir içerisindeki yakıt tüketimi dizel ya da hibrit gibi türlere göre daha fazladır. Elektrikli araçların şehir içinde ve şehir dışında yakıt tüketimi diğer seçeneklere göre daha uygun olduğundan bu araçlar sağladıkları yakıt tasarrufu avantajıyla ön plana çıkarlar. 

Araç Alırken Kasa Tipi Önemli mi?

Araç satın alırken tercih edilecek model genellikle ihtiyaçlara göre belirlenir. Ve sınıflandırma ihtiyaçlara yanıt verebilme kapasitelerine göre yapılır. İki kişilik modeller genelde bekar ya da çocuğu olmayan kişiler tercih ederken D sınıfı olarak adlandırılan sedan modeller geniş aileler için oldukça uygundur. Yapılacak olan seçimler oturma düzeninin yanıt sıra bagaj şekli, hacmi, araç içi genişlik gibi etkenlere göre de şekillendirilir. MPV olarak adlandırılan sınıfa mensup olan araçlar yüksek iç hacmine sahip olup aileler için doğru seçim olabilir.

Küçük çocuğu olan aileler bagaj boyutunu ve çocuk koltuğu girişlerini doğru şekilde değerlendirmeli ve araç tercihi yaparken göz ardı etmemelidir. Yasal olarak çocukların seyahat esnasında çocuk koltuğunda oturması zorunluluğu vardır. Araç koltuklarının çoğu ISOFIX denilen bağlantı yuvaları sayesinde kolayca monte edilmekte ve güvenli bir yolculuk yapmalarını sağlamaktadır.

Türkiye’nin En Hızlı Satılan İkinci El Araç Markaları

2021 yılı başından itibaren ikinci el araç piyasasında yapılan alım satımlar incelendiğinde en çok tercih edilen markanın Volkswagen olduğu görülür. Ardından Renault ve Ford gelmektedir. Çok farklı alternatife ulaşma imkanı sağlayan ikinci el piyasasında en karlı alışverişi yapabilmek için öncelikle bütçe belirlenmeli ve bütçeye sadık kalmaya özen gösterilmelidir. Bütçe belirlenirken yalnızca araca ödenecek olan rakam düşünülmemeli; devir işlemlerinin maliyetleri, vergiler, sigortalar ve oluşabilecek olan diğer masraflar dikkate alınmaya özen gösterilmelidir. 

Satın alınması planlanan aracın gerçek değerini araştırılmalı, satıcının talep ettiği fiyatın gerçeğe uygunluğu değerlendirilmelidir. Bu analizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için mümkün olduğunca değerlendirme aynı marka, model ve benzer özelliklerdeki araçlar arasında yapılmalıdır. 

Otomobilin çalıntı çıkması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için araç motor ve şase numarası ile araç ruhsatında yazan motor ve şase numarası karşılaştırılmalıdır. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.