En Ucuz Elektrikli araba 2021 Dacia Spring yollara çıkıyor !

2 min


Uzun süredir beklenen Dacia‘nın ilk elektrikli otomobili Spring sonunda ortaya çıktı. Dacia Spring; daha önce konsept olarak sunulan elektrikli araba, Avrupa’nın en ucuz EV modeli olarak yollara çıkacak.

Dacia Spring’in tasarımı mart ayında karşımıza çıkan konsept modeli ile neredeyse aynı. Ayrıca söz konusu otomobilin Çin’de satılan Renault Kwid temelli kuzeni City K-ZE‘ye benzediği de dikkatli gözlerden kaçmamaktadır.

Dacia Spring’in ön bölümüne baktığımızda ince LED gündüz farlarıyla çevrili küçük ama havalı bir ızgara tasarımıyla karşılaşıyoruz. Otomobilin şarj girişi de bu panelin altında yer alıyor. Tamponun alt bölümünde ise bölünmüş far tasarımının diğer kısmını oluşturan aydınlatmalar bulunuyor. Arka bölümde ise markanın diğer yeni modellerinden aşina olduğumuz tarzına sahip stoplar göze çarpıyor.

En ucuz elektrikli oto Dacia Spring
Yeni Elektrikli Dacia Spring

Bir SUV gibi görünmesine rağmen fazlasıyla kompakt ölçülere sahip. B-SUV sınıfında konumlandırılacak olan otomobilin uzunluğu 3734 mm, genişliği 1770 mm, yüksekliği 1516 mm ve aks mesafesi 2423 mm olarak ölçülüyor. Şirket, Dacia Spring’in arka koltuklarının iki yetişkinin konforlu bir şekilde oturması için yeterli olduğunu belirtiyor. 300 litre bagaj hacmine sahip olan Dacia Spring’de bu değer arka koltukların katlanmasıyla 600 litreye çıkıyor. Kapı cepleri ve orta konsoldaki saklama alanı da ekstra 23 litre alan sunuyor.

Elektrikli Dacia Spring, sadece boyutlarıyla değil teknik özellikleriyle de tam bir şehir otomobili. 26.8 kWh‘lık lityum iyon batarya paketinden güç alan otomobilde sadece 45 beygir güç ve 125 Nm tork üreten bir elektrik motoru bulunuyor. Bu sayede maksimum 125 km/s hızı görebilen Dacia Spring, WLTP’ye göre karma kullanımda 225 kilometre, WLTP City ölçümüne göre ise 295 kilometre sürüş menzili sunuyor.

Dacia Spring, ilk etapta 2021’in başında çeşitli araç paylaşım şemalarıyla sunulacak. Bireysel müşteriler için satışa sunulmasına ise sonbahar aylarında başlanacak. İlerleyen süreçte 800 litre kargo bölümüne sahip ticari araç versiyonu da piyasaya sürülecek.

Dacia Spring

Dacia Spring Electric fiyat ilk 100 adet daha pahalı olacak.

Halihazırda ön sipariş sürecinde olan Dacia Spring Electric’in ilk 100 adetlik örneği üzerinden 17.770 euro fiyat etiketi ile satışa sunulacağını görüyoruz. Araca erken erişmek isteyenlere, ekstra donanım ile birlikte daha fazla tutar ödemesini getiren bu parçaların ardındansa ortak kapsamlı fiyat 10.900 euro olarak detaylarda karşımıza çıkıyor. Ortaya çıkan genel bilgiler ışığında Dacia’nın fiyat politikasının 11.000 euro altında tutmak olduğunu görüyoruz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.