Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4 min


Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde pek çok kişinin kendine ait bir arabası bulunmakta olup bazı aileler birden fazla arabaya sahiptir. Bu kadar fazla talep gören araç sektöründe çok fazla alternatif olması herkese kendi bütçesine göre bir araç satın alma imkanı sağlamaktadır. Bununla birlikte ister sıfır ister ikinci el olsun, araç satın alırken mutlaka bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hem satın alınan araçtan beklenen verimin elde edilememesi hem de satılmak istenildiğinde aracın kolayca satılamaması mümkün olabilir.

Sıfır arabalar, 2.el araçlara göre biraz daha pahalıdırlar çünkü doğrudan fabrika çıkışlı ürünlerdir. İkinci el araç satın alan kişilerin aklının bir köşesinde aracın önceki sahiplerinin aracı nasıl kullandığına dair soru işaretleri bulunabilir. Sıfır araçlar bu açıdan çok daha sağlıklı bir tercih olup günümüzde hemen her bütçeye göre sıfır araç bulunabilmektedir.

Sıfır Araç Satın Alırken Bu Noktalara Dikkat

Sıfır araç satın alırken öncelikle araçtan beklentinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. Yalnızca dış görünüşünü beğenerek bir araç satın alırsanız ilerleyen dönemde araçtan istediğiniz performansı alamayacağınız gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Satın almak istediğiniz araçtan beklentinizin ne olduğunu, yalnızca fiyat açısından sizi tatmin etmesinin yeterli gelip gelmeyeceğini ve fiyat, performans, konfor, teknolojik özellikler gibi tüm yönlerden sizi tatmin edecek bir araç isteyip istemediğinizi netleştirin. Eğer satın alacağınız aracı yeterince araştırma yapmadan seçer ya da yalnızca bütçenize uygunluğuna göre karar verirseniz büyük olasılıkla kısa sürede sorunlar kapınızı çalmaya başlayacaktır.

Neden Araç Satın Almak İstediğinizi Unutmayın

Yeni bir araç satın alırken model ve bütçeye uygunluktan önce aracın kullanım amacına uygunluğu düşünülmelidir. Aracınızı kısa mesafede mi uzun mesafede mi kullanacağınız, iş amaçlı kullanıp kullanmayacağınız, aracınızda bulunmasını istediğiniz ek özellikler olup olmadığı, aracınızın hızlı mı güvenilir mi ekonomik mi olmasını tercih ettiğiniz, al sat amacıyla alıp almadığınız, eğer al sat için değil de uzun süreli kullanım için alıyorsanız yaklaşık ne kadar süreyle kullanmayı düşündüğünüz gibi etkenleri göz önünde bulundurup araç seçiminizi buna göre yapmalısınız. 

Bütçenize uygun bir araç almak sizin için öncelikliyse araç için aylık ne kadar masraf yapabileceğinizi belirleyin. Bu rakam satın alınan aracın özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Yakıt masrafı, vergi, kasko, bakım masrafları gibi giderleri de araç satın alırken göz önünde bulundurursanız aracınızı aldıktan sonra karşılaştığınız masraflar sizin için sürpriz olmayacaktır.

Sıra Aracınızı Teslim Almaya Geldiğinde

Satın alacağınız araca karar verdiniz ve aracınızı teslim alacaksınız. Evet, sizi çok iyi anlıyoruz bu gerçekten heyecanlı bir süreç. Ama bu heyecana kapılıp imzaları aceleye getirmemenizi öneriyoruz. Genelde araç satın alan kişiler araçlarının anahtarını alıp direksiyona geçmenin heyecanıyla sürecin hızlı bir şekilde tamamlanmasını isterler. Oysaki öncelikle arabanızı detaylıca incelemeli, iç ve dış kısımlarında herhangi bir hasar olmadığından emin olmalısınız. 

Ama ben sıfır araç aldım, dediğinizi duyar gibiyiz. Fabrika çıkışlı sıfır araçların, üretici fabrikadan bayi deposuna taşınırken zarar görme riskleri vardır. Bazı bayilerin kilometre sayacının bağlantısını kesmesi ve yeni araçları “deneme sürüşü aracı” olarak kullanması da gayet sık rastlanan durumlardan biridir. Bu tür durumlar araçta az da olsa bir miktar yıpranmaya neden olabilir. Ayrıca araçta düşük bir ihtimal olmakla birlikte üretim hataları bulunması da mümkündür. Bu nedenle sıfır araç aldığınızda da aracınızın hasarsız olduğundan emin olmadan imzaları atmayın.

Aracın İçini ve Dışını Detaylı Bir Şekilde İnceleyin

Aracın tamponları başta olmak üzere yan kısımlarını ve gövde panellerini kontrol edin. Kaporta üzerinde dalgalanma, ezik, sıyrık, çukur olmadığından emin olun. Üstyapı hasarı fark ettiğiniz takdirde bayiye durumu belirtin. 

Ardından aracın gösterge panelini, kapı tamponlarının torpido gözünün düzgün kapanıp kapanmadığını kontrol edin. Ön ve arka koltuklarda ya da halıda leke ve halıları kaldırıp içeride su sızıntısı bulunup bulunmadığına bakın. Koltuk, direksiyon simidi ve emniyet kemerleri için tüm kontrolleri yapın ve sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olun.  Motoru çalıştırıp klimayı açarak soğutma gücünü kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Kaputu açarak herhangi bir sıvı sızıntısı olup olmadığını kontrol edin. Kaputu açtığınızda motor bölmesinin temiz olması gerekir. Ayrıca motor yağı, fren hidroliği, soğutma sıvısı, ön cam yıkama sıvısı gibi farklı sıvılar da yeterli seviyede bulunmalıdır.

Araç birkaç aydan fazla süreyle park halinde kaldıysa lastiklerde düz noktalar oluşması ve buna bağlı olarak aşırı lastik aşınması ve erken arıza gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle her lastiğin üretim tarihini kontrol edin ve aracın üretim tarihinden çok eski olup olmadıklarını teyit edin. 

Araçla kısa bir tur atarak test sürüşü yapın. Bu esnada direksiyon simidinin ve debriyaj pedalını kontrol edin. Ayrıca motorun güzelce hızlanıp hızlanmadığını ve sert frenleme ile güvenli bir şekilde durup durmadığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Aracın tüm özelliklerinin kontrolünü tamamladıktan sonra aracın tüm özelliklerinin nasıl kullanılacağına dair bilgi isteyin. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir