2.El Araba Fiyatları Ne Zaman Düşüyor? Ne Zaman Alınmalı?

3 min


2.El Araba Fiyatları Ne Zaman Düşüyor

2020 yılında yaşanan talep patlamasının ardından ikinci el araçların fiyatları sıfır araçların satış fiyatları ile yarışır düzeye gelmişti. Salgın döneminde pek çok kişi toplu taşımayı kullanmaktansa kendi araçları ile yolculuk yapmayı tercih etmeye başladı. Normalleşme süreci yaşanıp tatiller ve şehirler arası yolculuklar artmaya başlayınca ikinci el araç talebinde de yükseliş gözlemlense de sonbaharda yeniden kısıtlamaların gelmesiyle birlikte ikinci el araç piyasasının seyri yeniden değişmeye başladı. Buna bağlı olarak 2020 yılı sonundan itibaren fiyatlar yeniden düşüş trendine girdi.

Kasım ayı ile birlikte kısıtlamaların başlaması, uzaktan çalışma ve kademeli mesai sistemine geçilmesi özellikle büyük şehirlerde insan ve araç hareketliliğini azaltarak ikinci el araç piyasasını önemli ölçüde etkiledi. Diğer yandan normalleşme sürecinin başlamasıyla büyük üreticilerin üretim kapasitelerini yükseltmesi ve sıfır araç arzının artması, bir süre önceden beri sıfır araç almak için bekleyen tüketicilerin ertelenmiş alımlarının gerçekleşmesini sağladı. Bu faktörlerin bir araya gelmesi ikinci el araç piyasasına yönelik taleplerde doygunluğa ardından düşüşe neden oldu. Bu süreç içerisinde otomobil markalarının gerçekleştirdiği geleneksel yıl sonu kampanyaları da sıfır araç piyasasını canlandırırken ikinci el araç piyasasında durgunluğa yol açtı.

Genel olarak tüm araç sınıflarında farklı oranlarda düşüşler yaşanırken kurdaki dalgalanma neticesiyle bazı araçlardaki fiyat değişimleri %20-25 seviyelerini buldu. İkinci elde en çok düşüş genellikle satış hacmi daha az olan spesifik markalarda gerçekleşti. Tüketicilerin daha çok ilgi gösterdiği modellerdeki düşüşler ise daha sınırlı oranlarda oldu.

Kademeli olarak gerçekleşmesi beklenen normalleşme sürecine dair beklentiler, bahar aylarının gelmesi, bayram tatilinin yaklaşması ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle ikinci el araç piyasasında fiyatların düşmesi yönünde bir beklenti bulunmamaktadır. Hatta otomotiv sektörünün genel görüşü ikinci el araç fiyatlarında ciddi bir düşüş olmayacağı ve araç almak isteyen kişilerin bir an önce araçlarını almaları gerektiği yönündedir. 

Araba Almak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Sıfır ve ikinci el araç satın almak isteyen tüm tüketicilerin ortak isteği beklentilerini karşılayacak olan aracı en uygun fiyatlarla satın alıp karlı bir alışveriş gerçekleştirebilmektir. Bununla birlikte araba almak için en uygun zaman mevsimsel ve dönemsel koşullara göre değişebilir.  Aynı zamanda sosyo-ekonomik paritelerin de araba almak için en uygun zamanın belirlenmesinde etkisi olduğu göz ardı edilmemelidir. 

Araçların piyasa değerini belirleyen parametreler yalnızca sahibinden satılık araçları değil aynı zamanda galerilerde, oto pazarlarında ve online platformlarda satılan araçların fiyatları üzerinde de etkilidir. 

Ocak ve Şubat ayları otomotiv firmalarının kampanyalarının olması nedeniyle piyasanın belirli ölçüde hareketli olduğu zamanlardır. Araç alışı ve satışı için en canlı aylar ise genellikle Mart, Nisan ve Mayıs olarak kabul edilir. Eylül ve Ekim ayları yaz sonu canlılığının araç piyasasına da yansıdığı dönemlerdir. Ancak 2020 yılından bu yana yaşadığımız Pandemi süreci ve bu sürecin hayatımızda oluşmasına neden olduğu değişiklikler şu an için bu tür genellemelerden uzak durulmasını gerektirmektedir. Çünkü yaşanan gelişmeler tüm sektörlerde olduğu gibi araç piyasasında da farklı etkilere neden olabilmektedir. 

İkinci El Araç Almak İsteyenler Dikkat

İkinci el araç piyasası fiyatları sıfır araç piyasası fiyatlarını etkileyen kur dalgalanmalarından ÖTV zammına kadar birçok faktörden etkilenir. Diğer bir deyişle piyasa koşulları dönemsel ve günlük hareketlerden etkilenmesine rağmen ikinci el araba almak için en uygun zamanın belirlenmesindeki en önemli parametrelerden biri tüketicinin ne zaman arabaya ihtiyacı olduğudur. 

Avantajlı fiyatlarla ikinci el araç satın almak isteyen kişiler acele etmemeli ve ikinci el otomobil piyasasını dikkatle incelemelidirler. Genellikle bayram öncesi dönemlerde insanlar en az bir haftalık seyahat planı yaparlar ve araca ihtiyaç duyarlar. Seyahate kendi aracı ile gitmek isteyen, bayram tatiline kendi aracı ile çıkmak isteyen ve tatil dönüşünde yanında getirecek olduğu eşyaları kolay bir şekilde taşımak isteyen kişiler ikinci el araç piyasasına yönelir ve canlanmaya neden olurlar. Otomotiv piyasasına talebin artmasıyla fiyatlar da yükselir. Bu dönem araçlarını satmak isteyen kişiler için uygun olmakla birlikte araç satın almak için bayram sonrası dönemlerin beklenmesi daha doğru olabilir.

İkinci el araç piyasasındaki fiyatlar dönemsel vergi indirimlerinden de etkilenirler. Genelde bu indirimlerin yürürlüğe girmesinden iki hafta sonra piyasadaki etkileri gözlemlenmeye başlanabilir. Her ne kadar kesin bir bilgi olmasa da istatistiksel olarak elde edilen veriler Ocak-Nisan arasında ülkemiz ikinci el araç piyasasında durgunlaşma söz konusudur. Genellikle hava şartlarının zorlu olduğu dönemlerde de ikinci el araç piyasasında hareketsizlik görülür. Bu dönemlerde acil olarak aracını satmak isteyen kişilerden uygun fiyatlara ikinci el araç satın alınması mümkün olabilir. Yaz tatili ya da sömestr tatili dönüşü de genellikle ikinci el araç satın almak için uygun zamanlar olarak kabul edilir. Yaz tatili ve sömestr tatili boyunca araç piyasasında durgunluk söz konusu olduğundan ikinci el araçlar daha ucuza satılabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.