2.El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

3 min


2.El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Araba almak isteyen hemen herkesin tercihi sıfır araç almak olsa da ekonomik nedenlerden dolayı bu her zaman mümkün olamamaktadır. Bu aşamada devreye 2.el araç satın alınması girer. Ülkemizde oldukça geniş bir 2.el araç piyasası vardır. Ve özellikle internet üzerinden ilanlar verilmesi hatta yalnızca bu tür ilanların yer aldığı internet sitelerinin olması her bütçeye uygun araçlara ulaşma imkanı vermektedir. Bununla birlikte 2.el araç alımı sıfır araç alımına göre daha titiz davranılması gereken bir konu olarak ön plana çıkmaktadır.

Aracı Kimden Aldığınızı Öğrenin

2.el araç satın alacaksanız 5664’e (DETAY boşluk PLAKA) şeklinde bir  mesaj atarak aracın ruhsat sahiplik yılı, kaç yıldır son kullanıcıda olduğu, kaç yıldır kaskolu kullanılmakta olduğu, kaza, poliçe, hasar, değişen parça ve araç detay sorgulamasını yapabilirsiniz. 2.el araç satın alacak olan kişilerin tercihi çoğunlukla ilk kullanıcıdan araç satın almak olsa da bu zorunluluk değildir.  Şahıslardan alınan araçların kısa sürede devir görmüş olması ve aracın alındığı kişinin ruhsat sahipliği süresinin kısa olması gibi konularda dikkatli olunmalıdır. 

Aracın Fiziki Durumunu Kontrol Ettirin

İkinci el araç satın almak isteyen herkes öncelikle aracın dış görünümüne bakmakla birlikte aracın herhangi bir kazaya karışık karışmadığını merak etmektedir.  Bu konuda en kesin bilgiler, kurumsal kimliğe sahip ekspertiz firmalarında aracın incelenmesi ile elde edilebilmektedir. Ülkemizde 2.el araç alım satımlarında ekspertiz zorunluluğu bulunmaktadır.

Aracın Mekanik Durumunu ve Motor Kontrolünü Yaptırın

Araçtaki mekanik aksamın doğru bir şekilde çalıştığından emin olunabilmesi için aracın motor ve mekanik durumu kontrol ettirilmeli ve gerekli incelemeler yaptırılmalıdır. Böylece satın alınan 2.el araçlarda ilerleyen dönemlerde karşılaşılması olası masraflar önlenebilmektedir. Bilirkişiler tarafından yapılan bu tür kontroller sayesinde aracın ön takımlarında bir problem olup olmadığı ve alt kısımdan bir darbeye maruz kalıp kalmadığı kontrol edilir. Ayrıca aracın yağ ve egzoz kaçağı olup olmadı tespit edilir. 

Araç Lastiklerini Kontrol Ettirmeyi İhmal Etmeyin

İkinci el araç satın alırken yaptırılması gereken kontrollerin bir diğeri ise lastik kontrolüdür. Lastiklerin belirli standartlara sahip olması; aracın tam performans sergileyebilmesi ve meydana gelebilecek olan kazaların önlenmesi açısından çok önemlidir.

Lastik diş derinlikleri yasak aşınma sınırı 1,6 mm olup bu değerin altında bulunmaması gerekir. Aksi takdirde aracın muayeneden geçmesi mümkün değildir. Bu tür durumlarla karşılaşılmaması için araçların lastik diş derinlikleri satın alma işleminden önce ölçtürülmeli ve standartlara uygun olup olmadığı kontrol ettirilmelidir.

Araç Kilometresini Mutlaka Kontrol Edin

İkinci el araç piyasasında araçların değerinin düşmesine ya da yükselmesine etki eden faktörlerin başında aracın kilometresi gelir. Motorun kullanımı ve yürür aksamlardaki yıpranmışlık oranı araç kilometresi ile doğrudan ilişkili olduğundan ikinci el araç satın alacak kişilerin aracın kilometresini kontrol etmesi çok önemlidir.

Bakımları düzenli olarak yapılan ve temiz kullanılmış olan araçlarda, yüksek kilometreler çok fazla sorun haline gelmeyebilir. Bununla birlikte fazla kilometreye sahip olan araçlarla ilgili yanlış beyanlarda bulunulması ya da hileli uygulamalar olması gibi istenmeyen durumlar olabileceğinden en doğrusu aracın kilometresinin TüvTürk ve servis kayıtlarından doğrulanmasıdır.

Aracın Hasar Bilgisini Sorgulayın

İkinci el araçların değerinin belirlenmesini etkileyen diğer bir faktör araçta hasar olup olmadığıdır. Aracın hasar durumunun öğrenilmesi fiyatın daha iyi değerlendirilmesini sağlar ve aracı satın aldıktan sonra herhangi bir sürprizle karşılaşılmasını engeller. Bu sorgu cep telefonundan 5664’e mesaj atılarak yapılabilmektedir. Güvenli, kolay ve hızlı sigorta sorgulama imkanı veren bu hizmet ile kaza, poliçe, değişen parça, hasar, mağdur ve araç detay sorgulamaları yapılabilmektedir. Bununla birlikte bazı araç sahipleri hasarlarının TRAMER’e yansımaması için hasarı ceplerinden karşıladığından 2.el araç alımı kesinlikle ekspertiz değerlendirmesi yapılmadan gerçekleştirilmemelidir. 

Aracın Yedek Anahtarını Sorgulayın

Yedek anahtar güvenlik için çok önemli olduğundan aracın kaç tane yedek anahtarı olduğunu öğrenin. Böylece hem yedek anahtar elde etmek için ek maliyet harcanması gerekmez hem de herhangi bir hırsızlık durumunun önüne geçilmiş olur. Ayrıca aracın pert ya da çalınma durumlarında kasko ödeme öncesinde aracın ruhsatını ve yedek anahtarını talep ettiğinden bu konuda titiz davranılmalıdır.

Aracın Resmi Kayıtlarını İnceleyin

Aracın MTV ya da TPC borcu, yapılandırılmış vergi borcu, şahıs, banka ya da başka kurumlara ait haciz durumu olup olmadığı sorgulanmalıdır. Vergi borçları İnternet Vergi Dairesi üzerinden, araç üzerindeki haciz durumları ise e-devlet üzerinden, ruhsat sahibinin e-devlet şifresi ile sorgulanabilmektedir. 

Tüm bu noktalarda detaylı bir şekilde araştırma yapılması gerekliliğinin yanı sıra ikinci el araç satın alınırken mutlaka piyasa durumu ve muadil araçların ne kadara satıldığı araştırılmalı ve fiyat analizi yapılmalıdır. Bununla birlikte fiyat araştırması yapılırken aracın mevcut durumu göz önünde bulundurulmalı, her araçta hasar ve hata durumu aynı olmadığından fiyat farklılıkları objektif bir şekilde değerlendirilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir